Rozmaitości
Sobota, 1 grudnia 2012 14:49

Promocja najnowszej książki Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu (zdjęcia)

W Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej - Dworze Marsów w Limanowej, odbyło się spotkanie z dr Urszula Janicką Krzywdą autorką książki pt. "Niebieska Gaździna. Legendy o Matce Bożej z obszaru Polskiego Podkarpacia". W jego trakcie prezentowana była najnowsza publikacja Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, która ukazała się w ramach cyklu "Podhalańskie Monografie Historyczne".
To już druga wartościowa publikacja jaka ukazała się nakładem PTH w 2012 r., wsparta finansowo przez Województwo Małopolskie.

Podczas promocji zaproszeni goście mogli zapoznać się z najnowszym stanem badań dotyczących znaczenia Matki Boskiej w kulturze ludowej Polskich Karpat, w tym również na Limanowszczyźnie. Autorka, znana badaczka etnografii gór od wielu lat zbierała materiały dotyczące religijności ludowej związanej z Matką Chrystusa, wśród nich legendy przekazywane od pokoleń, tradycyjne przyśpiewki, pastorałki i pieśni maryjne oraz zwyczaje ludowe związane z cyklem rocznym, a także ukazujące znaczenie Maryji na różnych etapach życia ludzi gór. Podczas spotkania opowiedziała o początkach pracy nad swoją publikacją oraz motywach, które najczęściej spotykane są w podaniach o Maryi. Wśród wielu cudownych wizerunków maryjnych z terenów południowej Polski nie zabraknie słynącej Matki Bożej Ludźmierskiej, łaskami Piety Limanowskiej, obrazu Matki Boskiej Szczyrzyckiej czy Matki Boskiej Pocieszenia z Pasierbca.

Niezwykłego ciepłego i magicznego klimatu nadała spotkaniu wyjątkowa ekspozycja świątków, figurek i obrazków na szkle wykonanych przez ludowych artystów z różnych miejscowości na Ziemi Limanowskiej pochodzących ze zbiorów Muzeum Regionalnego. W trakcie imprezy można było nabyć książkę oraz zdobyć autograf autorski.

Organizatorami promocji książki były wspólnie: Oddziały Polskiego Towarzystwa Historycznego w Limanowej i Nowym Targu oraz Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej.

Urszula Janicka-Krzywda - etnograf, folklorysta, dziennikarz, ur. w 1949 r. w Zawoi pod Babią Górą. Absolwentka etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktor nauk humanistycznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, kustosz dyplomowany. Pracowała w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz jako etnograf w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Makowianka" w Makowie Podhalańskim.

Jest członkiem Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej CEPELiA (O/Kraków) oraz Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Zasiada też w jury na festiwalach i przeglądach zespołów regionalnych (m.in Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich - Zakopane i Festiwal Górali Polskich - Żywiec). W ramach działalności Oddziału PTL w Krakowie prowadziła Klub Hafciarski (od 2005 r. Stowarzyszenie Miłośników Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Lud Ar").
Głównym tematem jej badań i publikacji jest kultura ludowa Karpat. Sporo miejsca w swoich pracach poświęca zbójnictwu karpackiemu, tradycjom pasterskim oraz przejawom religijności ludowej, zwłaszcza związanej z postaciami Najświętszej Maryi Panny i świętej Kingi. Osobnym tematem jej badań i opracowań jest tradycyjna kultura i religijność górników wielickich.
Opublikowała ponad tysiąc artykułów, rozpraw, książek, pozycji beletrystycznych i wierszy o tematyce folklorystycznej, katolickiej i krajobrazoznawczej. Pracuje też na rzecz stowarzyszeń i organizacji regionalnych, zwłaszcza działających wśród Górali Babiogórskich i na Orawie. Sprawuje opiekę merytoryczną nad zespołami regionalnymi prezentującymi
folklor babiogórski.

opr.s/ zdj. PTH o/Nowy Targ

źródło: PTH o/ Nowy Targ

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl