Rozmaitości
Środa, 30 października 2013 12:00

Promocja książki Piotra Zychowicza w zakopiańskim Jasnym Pałacu

Historyk Piotr Zychowicz, autor kontrowersyjnych publikacji dotyczących II wojny światowej, gościł w zakopiańskim Jasnym Pałacu, promując swoją najnowszą książkę „Obłęd 44”.
- Obydwie książki powstały po to, aby wywołać dyskusje na tematy historyczne. Nie jest tak jak nam się dzisiaj wmawia, że ten, który chwali Powstanie Warszawskie jest dobrym Polakiem, a ten, który próbuje kwestionować jego przeprowadzenie, nie może nazywać się patriotą. Spór o powstanie trwał już przed jego rozpoczęciem. Wielu znamienitych Polaków miało i ma co do niego wątpliwości. Powstańcy są największymi bohaterami polskiej historii, ale fakt ich poświęcenia nie może nam przesłaniać możliwości dyskusji na temat sposobu realizacji powstania – mówił Zychowicz.

- Śmierć polskich żołnierzy biorących udział w operacji Burza i powstańców Powstania Warszawskiego była na marne. Nie miała żadnego znaczenia, bo już wcześniej wiadomo było, że Polska znajdzie się w strefie wpływów radzieckich, czyli straci swoją niepodległość. I to jest największą tragedią tych wydarzeń – podkreślał historyk.

Jestem oskarżany o to, że sobie coś wymyśliłem, że fałszuję historię. A tymczasem książka zawiera tylko wypowiedzi osób, które żyły w tamtych czasach i kwestionowały działania komendy głównej AK. Jestem przekonany, że historii nie należy bezsensownie gloryfikować, bo to prowadzi do powtarzania błędów. Mamy położenie geopolityczne takie, a nie inne. Nie możemy sobie pozwolić na powtarzanie porażek – tłumaczył.

pk/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl