Golemo
Rozmaitości
Niedziela, 23 kwietnia 2017 00:19

Premiera: "Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie" (zdjęcia)

Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie" według Hermana Hesse to kolejna premiera na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie.
Ostatnia powieść niemieckiego autora powstała tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ponieważ nazistowskie władze nie zgodziły się na jej opublikowanie, została wydrukowana dopiero w 1943 roku w neutralnej
Szwajcarii.

"Gra szklanych paciorków" opowiada o świecie przyszłości, w którym centralna Europa jest miejscem, gdzie przebywają wybitni intelektualiści odizolowani od reszty mieszkańców kontynentu. Poświęcają się oni kształceniu młodych chłopców, a centralnym elementem zajęć jest tajemnicza gra szklanych paciorków. Pewnego dnia jeden z intelektualistów wyrusza w świat i z czasem poddaje w wątpliwość sens działalności swego "zakonu".

Przesłanie powieści stało się inspiracją do stworzenia autorskiego scenariusza Przemysława Pilarskiego i oryginalnej muzyki Karola Nepelskiego, będących podstawą przedstawienia wyreżyserowanego przez Małgorzatę Warsicką.

- Spektakl opowiada o tym, czy próbując przetrwać, można odmówić zaangażowania, odciąć się. Oraz o tym, że chcąc coś przeżyć, można przepaść. Hesse pisał swoją "Grę" w okresie szalejącego po Niemczech i Europie nazizmu, a opublikowano ją w neutralnej Szwajcarii. A my - możemy lub powinniśmy dokądś uciec? - pyta retorycznie reżyserka.

W spektaklu występują aktorzy Teatru im. J. Słowackiego: Agnieszka Judycka, Karolina Kazoń, Daniel Malchar, Tomasz Międzik, Antoni Milancej, Feliks Szajnert, Rafał Szumera oraz dwoje muzyków: Julia Kukuczka i Aleksander Wnuk.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl