" /> Premiera "Cesarza Kaliguli" w Teatrze Bagatela już w czwartek 16 marca (zdjecia z próby) • malopolskaonline.pl
Kopalnia
Rozmaitości
Wtorek, 14 marca 2017 20:17

Premiera "Cesarza Kaliguli" w Teatrze Bagatela już w czwartek 16 marca (zdjecia z próby)

KRAKÓW. Dzisiaj na Scenie przy ul Sarego 7 Teatru Bagatela odbyła się próba medialna fragmentów sztuki "Cesarz Kaligula"w reż. Ingmara Villqista.
Spektakl o szalonym władcy Rzymu zrealizowali artyści krakowskiego Teatru Bagatela. Premiera "Cesarza Kaliguli" w reż. Ingmara Villqista - który jest także autorem sztuki - odbędzie się na Scenie na Sarego w czwartek 16 marca. Przedstawienie jest adresowane do widzów dorosłych.

Kaligula przeszedł do historii jako jeden z najokrutniejszych tyranów. Villqist ukazuje jednak tę postać jako ofiarę przeszłości i systemu. Kaligula - mówił reżyser - zanim został cesarzem przeżył wiele dramatycznych chwil i upokorzeń, był wykorzystywany seksualnie, zamordowano wszystkich jego bliskich.

- Kaligula zaczął rządzić racjonalnie, pragmatycznie, ale szybko zorientował się, że ten jego lot będzie bardzo krótki i postanowił zdekonstruować rzeczywistość - powiedział reżyser.

Historia Kaliguli wg Villqista rozgrywa się na dwóch planach: antycznym (starożytny Rzym) i współczesnym (studio filmowe). Bohaterowie przedstawienie nagrywają film o Kaliguli, a całość reżyseruje cesarz Tyberiusz (Paweł Sanakiewicz). Tyberiusz ma wytwórnię filmów erotycznych na Capri i szkoli Kaligulę do roli swojego następcy. Pokazujemy, jak przebiegał mechanizm zawłaszczania psychiki tego młodego człowieka (Kaliguli), a jednocześnie bezwzględnego tresowania go na tego, który ma zastąpić Tyberiusza" - opisywał reżyser.

Jako Kaligula wystąpi Michał Kościuk i Mateusz Bieryt (gościnnie). Na scenie pojawią się także m.in. Urszula Grabowska (jako Caesonia), Jakub Bohosiewicz (Makron), Przemysław Branny (Senator), Piotr Różański (Koń), Piotr Urbaniak (Szef).

Ingmar Villqist (Jarosław Świerszcz) urodził się w 1960 r. w Chorzowie. Ukończył Uniwersytet Warszawski. Jest historykiem sztuki, reżyserem i dramatopisarzem. Pełnił funkcje kierownicze w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach i w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Teatrze Miejskim w Gdyni.

Obecnie pracuje na Śląsku, gdzie z Adamem Sikorą przygotowuje film "Miłość w mieście ogrodów". Prowadzi też zajęcia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Villqist jest autorem 20 dramatów i powieści "Archipelag Wysp Pingwinich". Jego sztuki były wystawiane m.in. w teatrach: Rozmaitości, Powszechnym w Warszawie; Narodowym Starym Teatrze i Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie; Polskim w Poznaniu; Wybrzeże w Gdańsku. Dramaty Ingmara Villqista, tłumaczone na blisko 20 języków świata, miała okazję oglądać publiczność kilkudziesięciu miast niemalże w całej Europy oraz w Stanach Zjednoczonych.

Cesarz Kaligula
Ingmar Villqist
Reżyseria/ scenografia: Ingmar Villqist
Kostiumy/ as. scenografa: Agata Stańczyk
Reżyseria świateł: Marek Oleniacz
Dokumentacja filmowa: Dawid Kozłowski
Ruch sceniczny: Piotr Skalski
As. reż./ inspicjent/ sufler: Joanna Jaworska
Konsultacja językowa dr hab. Antoni Bobrowski
Obsada:
Kaligula/ Michał/ Drugi reżyser: Michał Kościuk / Mateusz Bieryt
Caesonia/ Bardzo znana aktorka: Urszula Grabowska
Druzylla/ Młoda aktorka: Aleksandra Chapko
Makron/ Aktor 2: Jakub Bohosiewicz
Sabinus/ Aktor 1: Kosma Szyman
Cherea/ Nauczyciel tańca/ Asystentka reżysera Oskara/ Aktor 3: Anna Rokita
Cesarz Tyberiusz/ Stary senator/ Aktor 6: Paweł Sanakiewicz
Senator I/ Aktor 4: Adam Szarek
Senator II/ Aktor 5: Przemysław Branny
Nauczyciel aktorstwa: Dariusz Starczewski
„Miłość”/ Asytent cesarza Tyberiusza/ Głos z reżyserki: Patryk Kośnicki
Szef: Piotr Urbaniak
Profesor filologii klasycznej: Sławomir Sośnierz
Koń: Piotr Różański
Producentka: Kamila Pieńkos

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Teatru Bagatela
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl