Rozmaitości
Niedziela, 16 grudnia 2012 15:47

Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim "Pan z Wielkopolski, władca Tatr"

W przyszłym roku mija 160. rocznica urodzin Władysława hr. Zamoyskiego. Z inicjatywy Fundacji Kórnickiej, przy wsparciu Muzeum Historii Polski zrealizowano film dokumentalny o wybitnym Polaku – Władysławie hr. Zamoyskim. Był on związany szczególnie z Wielkopolską, tj. był właścicielem zamku w Korniku i ziem okalających i Podhalem, tj. był właścicielem Kuźnic, Morskiego Oka i lasów tatrzańskich.
W Poznaniu miała miejsce premiera polska tego filmu zatytułowanego „Pan z Wielkopolski, władca Tatr”. W stolicy Wielkopolski, w Pałacu Działyńskich, który okazale stoi na Starym Rynku zgromadziło się kilkadziesiąt osób świata nauki, sztuki i kultury. Przybyli m. in.: Marzena Dominiak dyrektorka Gimnazjum im. Wł. hr. Zamoyskiego, ks. kanonik Zbigniew Nowak przedstawiciel Prymasa Polski, prof. dr hab. Jacek Wiesiołowski - przedstawiciel Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, dr Zbigniew Kalisz – przedstawiciel Fundacji Kórnickiej, prof. dr hab. Tomasz Jasiński – dyrektor Biblioteki Kórnickiej, Jerzy Lechnerowski – burmistrz Kórnika, Alina Mackiewicz – producent filmu.

Gospodarzem wieczoru był prezes Fundacji Kórnickiej Kazimierz Grzesiak, który podziękował twórcom filmu za ciekawe dzieło filmowe, a sponsorom za wsparcie finansowe tego projektu. Przybliżył zebranym kalendarium obchodów 160. rocznicy urodzin Wł. hr. Zamoyskiego w Polsce – Poznaniu, Kórniku, na Podhalu oraz we Francji – Tuluzie, Paryżu.. O realizacji filmu, przesłaniu dzieła i postaci hr. Zamoyskiego kilka zdań powiedział reżyser, Jerzy Sidor. Zaznaczył, że ważniejsza dla niego była treść niż forma. Jest to opowieść nie tylko o samym właścicielu Kórnika, ale również o jego bliższej i dalszej rodzinie, a także czasach przełomu XIX i XX wieku.

Na premierze Podhale reprezentowali przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Zakopanem: Zbigniew Proszowski, członek Zarządu Starostwa, który w imieniu społeczności Podhala podziękował za zaproszenie na premierę oraz Adam Kitkowski, asystent Starosty ds. inicjatyw, rocznic i publikacji w wiceprzewodniczący Tatrzańskiego Klubu Niezależnych. Szkoda, że nie było nikogo z władz Zakopanego.

Film został przyjęty bardzo ciepło, a realizatorzy nagrodzeni frenetycznymi oklaskami. Jak podkreślali mówcy, głównym przesłaniem dzieła jest przypomnienie wielowymiarowej postaci wielkiego Polaka, jakim był „Pan z Wielkopolski”. W 2013 roku film będzie prezentowany w wielu miastach naszego kraju, także w Zakopanem i to dwukrotnie, pierwszy raz w kinie „Sokół”, a drugi przy okazji konferencji popularno-naukowej o rodzinie Zamoyskich, która będzie w Kuźnicach.

Tekst i zdj. Adam Kitkowski, starostwo tatrzańskie
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl