Rozmaitości
Sobota, 28 października 2017 09:17

Premiera „Normy” Vincenzo Belliniego w Operze Krakowskiej (zdjęcia)

Opera Krakowska zaprosiła na premierę „Normy” Vincenzo Belliniego, której premiera odbyła się 27 października 2017. Spektakl wyreżyserował Laco Adamik, natomiast kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Tokarczyk. Scenografię zaprojektowała Barbara Kędzierska, autorką kostiumów jest Maria Balcerek, za przygotowanie chóru odpowiada Jacek Mentel, a za reżyserię światła Bogumił Palewicz.
Kolejne przedstawienia zostaną zaprezentowane 28, 29 i 31 października 2017 r.

– „Norma” Vincenzo Belliniego jest jedną z najtrudniejszych oper dramatycznych – mówi Laco Adamik. – Nasz spektakl będzie wierny oryginałowi. Wyzwaniem jest to, by nie powielać operowych schematów, moim celem jest dojście do teatralnej prawdy w operze klasycznej, trudność polega na prawidłowym odczytaniu, analizie i realizacji dzieła. Szukamy sposobu, by z tej historycznej opery, która została napisana na początku XIX wieku, zrobić współczesny w wymowie spektakl. Ważne będą tu emocje, w operze Belliniego namiętności są bardzo silne, w przeciwieństwie do ludzkiego serca, które nie wytrzymuje i pęka – dodaje reżyser.

Tytułowa rola jest jedną z najtrudniejszych partii sopranowych w operowym repertuarze, przez co zyskała miano „mordercy sopranów”, dlatego sięgają po nią tylko najlepsze głosy. W spektaklu Opery Krakowskiej rola Normy przypadła czołowej sopranistce krakowskiego zespołu Katarzynie Oleś-Blacha. W partii tej zobaczymy także Karinę Skrzeszewską. Ponadto w obsadzie m.in. Paolo Lardizzone, Arnold Rutkowski (Pollione), Agnieszka Cząstka, Monika Korybalska (Adalgisa), Wołodymyr Pańkiw, Szymon Kobyliński (Oroveso). Artystom towarzyszyć będzie Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Realizatorzy:
Reżyseria: Laco Adamik
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Scenografia: Barbara Kędzierska
Kostiumy: Maria Balcerek
Przygotowanie chóru: Jacek Mentel
Reżyseria światła: Bogumił Palewicz

Obsada:
NORMA | Katarzyna Oleś-Blacha, Karina Skrzeszewska
POLLIONE | Paolo Lardizzone, Arnold Rutkowski
ADALGISA | Agnieszka Cząstka, Monika Korybalska
OROVESO | Wołodymyr Pańkiw, Szymon Kobyliński
CLOTILDE | Agata Dembska-Kornaga, Daria Proszek
FLAVIO | Krzysztof Kozarek, Jarosław Bielecki
SYNOWIE NORMY

ORKIESTRA, CHÓR i BALET OPERY KRAKOWSKIEJ

Tomasz Cichocki
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl