Rozmaitości
Wtorek, 9 grudnia 2014 20:49

Prapremiera filmu "Prawo i przywileje pasterzy" (zwiastun)

LUDŹMIERZ. W sobotę 13 grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - zaplanowano prapremierę najnowszej produkcji Studia Filmowego Uniwersytet Człowieka Ognik. Będzie to film dokumentalny w reż. Wojciecha Jachymiaka pt. "Prawo i przywileje pasterzy". Film powstał w ramach programu Filmoteka Małopolska - promocja Małopolski przez film dokumentalny.
Przed prapremierą o godz. 17.00 w Sanktuarium Matki bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala będzie odprawiona Msza Święta za Ojczyznę.

Szczegóły w dziale "co, gdzie, kiedy".Streszczenie filmu:
Natura pasterska to wolność. Film „Prawo i przywileje pasterzy” to spojrzenie na naszą cywilizację przez pryzmat górali.
Pasterze byli naturalnymi strażnikami gór. W zamian mogli gospodarować te niedostępne tereny.

Ta wzajemność relacji to najstarsze prawo człowieka: ja tobie coś daję- ty masz mi to zwrócić. Nie możesz być dłużnikiem, bo tak mówi prawo.

Film opowiada o niezwykłych cechach Wołochów, które były wykorzystywane zarówno do celów gospodarczych jak i wojskowych.

Prawo, którymi się posługiwali Wołosi było gwarantem utrzymania bezpieczeństwa i regulacji zasad między sobą i państwem.

W filmie pojawia się mocny głos baców: Jarosława Buczka, Piotra Kohuta, Kazimierza Furczonia, którzy próbują powrócić do dawnej wołoskiej tradycji pasterskiej.

Antropolog kultury- Małgorzata Kiereś kreśli obraz harmonii człowieka, który dzisiaj gdzieś zanika pośród zagubionego człowieka poszukującego własnego miejsca na świecie.
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
balony
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl