Kopalnia
Rozmaitości
Piątek, 30 października 2020 23:43

Pożegnanie śp. ks. Jerzego Leśko

W dniu 28.10.2020 r. odszedł do Domu Ojca nasz nieodżałowany przyjaciel, przewodnik duchowy, nauczyciel, człowiek wielu talentów - świętej pamięci ks. kanonik Jerzy Leśko, wikary nowotarskiej parafii Św. Katarzyny w latach 80-tych ub. w. Wielki patriota, kapelan Żołnierzy Wyklętych, opiekun "SOLIDARNOŚCI", organizator mszy św. w intencji Ojczyzny w latach stanu wojennego. Inicjator pomocy dla Służby Ochrony Grobu ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
Z Jego inicjatywy powstała grupa pod nazwą "VIKTORIA", która w trudnych czasach lat osiemdziesiątych organizowała spektakle słowno-muzyczne. Jej członkowie byli operatorami objazdowego kina, które zorganizował ksiądz Jerzy, a które wyświetlało filmy niedostępne w pierwszym obiegu.

W Jego mieszkaniu działała nielegalna księgarnia, gdzie można było zaopatrzyć się w książki, broszury biuletyny, gazety z drugiego obiegu. Wspierał również wychodzącego w stanie wojennym słynnego "JANOSIKA".

Od roku 1982 zorganizował spotkania podhalańskich nauczycieli w dniu ich święta, w których uczestniczył kardynał Franciszek Macharski. Spotkania te przetrwały w okrojonej formie. Do dzisiaj odprawiana jest msza święta przy kapliczce na Buflaku w drugi dzień Zesłania Ducha św., której był inicjatorem.

Znakomity organizator życia parafialnego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Niezmordowany pomysłodawca niezliczonych pielgrzymek w parafii św. Katarzyny.

W roku 2011, w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, po mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny wręczony został ks. Jerzemu medal pamiątkowy 660-lecia Miasta Nowego Targu przez ówczesnego burmistrz Miasta Marka Fryźlewicza. - Ta msza jest dla nas specjalną okazją, aby podziękować za wspieranie „Solidarności”, za organizowanie mszy świętych za ojczyznę. To była dla nas, ludzi wierzących chyba największa pomoc i wsparcie, aby nie gasić ducha. Oczywiście ważne było też to wsparcie dla internowanych i dla rodzin - mówił wtedy Marek Fryźlewicz, zapewniając księdza kanonika o pamięci, wdzięczności i łączności modlitewnej nowotarżan.

Ksiądz Jerzy, człowiek niezwykle skromny, pogodny, ofiarny, wielkiego serca, zawsze zwrócony w stronę drugiego człowieka, widzący jego potrzeby, człowiek zawierzenia Bogu i Maryi,

NA ZAWSZE POZOSTANIESZ W NASZEJ PAMIĘCI, SERCACH I MODLITWACH. DO ZOBACZENIA

Przyjaciele, Zespół VIKTORIA
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl