Rozmaitości
Sobota, 26 stycznia 2019 12:37

Polskie kolędy w wojskowym wykonaniu (zdjęcia)

Najlepszym chórem męskim w Polsce nazwał rozpoczynając koncert rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu - artystów Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Godzinny występ z wyproszonymi przez publiczność bisami - potwierdził uznanie dla ich talentu. Chórzyści w mundurach pod batutą Artura Małeckiego zaprezentowali przede wszystkim kolędy.
Koncert pod tytułem "Niech gwiazdka w sercu rok cały trwa" zorganizowany został w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Chór występował już wcześniej w Nowym Targu. Tym razem goście przyjechali w nieco okrojonym składzie i w innym, niż wcześniej repertuarze.

W programie znalazły się tradycyjne kolędy, te bardziej i nieco mniej znane. - Dużo jest pastorałek, które przecież są zaczerpnięte z pieśni ludowych - przypomniał dyrygent Artur Małecki i dodał, że ten rodzaj pieśni w wykonaniu żołnierzy ma dodatkowy aspekt, bowiem Święta i kolędy kojarzą się z czasem spędzanym w domu, z bliskimi. Tymczasem żołnierze często muszą w ramach obowiązków być poza domem. Nawet w takim czasie.

Chór liczy ponad 30 osób. Jest częścią Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Koncertuje prawie codzienne - zarówno w kraju jak i za granicami. Ostatnio występował w Brukseli, Paryżu, Londynie i Lwowie.

Współorganizatorem koncertu był ppłk. Paweł Wójcik, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Targu i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz nowotarskie parafie - pw. NSPJ i Św. Katarzyny.

red/ zdj. Szymon Pyzowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl