Kopalnia
Rozmaitości
Niedziela, 5 kwietnia 2015 17:16

Pokazy lotnicze Tico Warbird Airshow – Titusville/Floryda (zdjęcia)

- Podczas wiosennego wyjazdu do USA miałem zamiar spędzić jak najwięcej czasu na fotografowaniu samolotów. Tak się złożyło, że podczas dwu tygodniowego pobytu trafiłem dwa razy na pokazy lotnicze. Jedne z nich to Tico Warbird Airshow - wyjaśnia Michał Adamowski prezentując zdjęcia i opis tego wydarzenia.
Pokazy miały miejsce w niewielkiej miejscowości Titusville na lotnisku Space Coast Regional Airport, które leży w niedalekiej odległości od Kennedy Space Center. Organizatorzy przewidzieli sporo atrakcji lotniczych. Już sama wystawa statyczna wzbudzała wielki entuzjazm.

Wśród statków powietrznych można było oglądać takie maszyny jak F-15, F-4 Phantom, A-7 Corsair, F-18, Boeing Stearman, A-6 Texan, śmigłowce Chinook oraz Black Hawk i wiele innych. Od europejskich pokazów różnią się tym, że maszyny nie są niczym odgrodzone od publiczności. Nie ma płotków czy taśm, które nie pozwalają na bliższe podejście do samolotu i zrobienia sobie z nim zdjęcia, oczywiście są pilnowane przez osobne służby, ale te nie robią żadnych problemów, kiedy ktoś dotyka czy opiera się o maszynę. Do większości z nich z resztą można było wejść do środka i na przykład zasiąść za sterami i przez chwilę poczuć się jak pilot.

W powietrzu również działo się sporo. Nad lotniskiem cały czas krążyły wojskowe śmigłowce przewożąc ludzi za pieniądze. Międzyczasie trwały pokazy maszyn, które walczyły niegdyś na wojnie w barwach USA. Wśród najciekawszych okazów znalazły się na pewno dwa bombowce B-25, grupa samolotów A-6 Texan, myśliwce F-86 Sabre oraz A-4C Skyhawk.

Wspaniały pokaz akrobacji dał Paul Shulten samolotem Christen Eagle – dokładnie takim samym jakim latała legenda polskiej akrobacji – śp. kpt. Marek Szufa, który rozbił się w Płocku dając pokaz na tamtejszym airshow. Wielką atrakcją było również zobaczenie samolotu F-104 Starfighter, który należy do najszybszych samolotów świata. Potrafi latać z prędkością dwukrotnie przekraczającą prędkość dźwięku. Dzięki potężnemu silnikowi potrafi się bardzo szybko wznosić pionowo do góry, jak rakieta, dlatego kiedyś był używany do szkolenia astronautów, którzy przed lotem w kosmos mogli sprawdzić jak działają na nich ogromne przeciążenia.

Wielki finał Tico Warbird Airshow to pokaz grupy akrobacyjnej Amerykańskich Sił Powietrznych – USAF Thunderbirds. 6 samolotów F-16, którymi latają najlepsi piloci pokazało największy kunszt latania używając do tego potężnych i bardzo szybkich myśliwców. F-16 do dzisiaj wykorzystywane są w kilkudziesięciu krajach świata jako samoloty bojowe i są jedną z najpopularniejszych maszyn na świecie.

Tekst i zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl