Rozmaitości
Wtorek, 21 maja 2013 19:49

Pokaz filmu "Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet"

Fundacja im. Zofii Rydet i Małopolski Ogród Sztuki zapraszają na pokaz filmu "Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet". To wielokrotnie nagradzany film dokumentalny Andrzeja Różyckiego z 1989 roku. Po pokazie odbędzie się spotkanie z autorem.
Spotkanie odbędzie się w sobotę 8 czerwca br. o godz. 19:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12, Kraków).

Film przedstawia sylwetkę Zofii Rydet - pierwszej damy polskiej fotografii. W sposób niezwykle interesujący ukazuje charakterystyczny dla artystki proces twórczy, powstawanie m.in. monumentalnego "Zapisu Socjologicznego" oraz jej poglądy na temat fotografii. Dzięki bliskiej przyjaźni między Zofią Rydet a autorem filmu - Andrzejem Różyckim powstał obraz bardzo szczery, a jednocześnie poruszający, wielokrotnie nagradzany portret wielkiej artystki.

Andrzej Różycki - fotograf, artysta multimedialny, reżyser filmowy, teoretyk fotografii, kolekcjoner i znawca kultury ludowej. Autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, głównie o tematyce etnograficzno-antropologicznej, wielokrotnie nagradzanych, również za granicą. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Członek grupy Zero-61. Od lat 60. do końca 90. związany był z łódzkim środowiskiem progresywno-awangardowym. Uczestniczył w najważniejszych manifestacjach artystycznych. Współzałożyciel i jeden z filarów Warsztatu Formy Filmowej. Wykładowca PWSFTviT w Łodzi. Wpłynął ideowo na grupę Łódź Kaliska.

Członek ZPAF od 1966, a od 2002 członek honorowy. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu i w Galerii Wymiany w Łodzi.

opr.s/

źródło: organizator

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl