Rozmaitości
Wtorek, 22 października 2019 16:55

Pogrzeb Władysława Nowaka „Groźnego”

W imieniu Oddziału IPN w Krakowie zapraszamy do udziału w uroczystościach pogrzebowych Władysława Nowaka „Groźnego”, partyzanta powojennego podziemia niepodległościowego, które odbędą się na cmentarzu Rakowickim 28 października 2019 r.
Msza święta w kaplicy cmentarnej, którą odprawi o. Jerzy Pająk, rozpocznie się o godz. 11.00. Po nabożeństwie zebrani przejdą do grobu, gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia, obrzęd ostatniego pożegnania żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej i ceremonię złożenia kwiatów.

Władysław Nowak ps. „Groźny”, żołnierz NOW-AK

Urodził się 14 maja 1921 r. w Kamyku w pow. bocheńskim. Był synem Stanisława i Anny z domu Stachowicz. Od 1943 r. działał w Narodowej Organizacji Wojskowej kolportując prasę konspiracyjną i współpracując z bratem, Stanisławem Nowakiem „Iskrą”, służącym w oddziale partyzanckim NOW-AK ODB „Jastrzębski”.
W marcu 1945 r. został zatrzymany przez komunistów, udało mu się jednak po kilku dniach zbiec z aresztu PUBP w Bochni, po czym wkrótce przyłączył się do oddziału NOW-NZW Augustyna Rafalskiego „Pogroma”. Brał udział w wielu akcjach grupy od maja do września 1945 r., po czym wyjechał na Ziemie Zachodnie. Ujawnił się tam w marcu 1947 r.

W 1950 r., zagrożony aresztowaniem przez UB, ponownie zaczął się ukrywać. Przebywał m.in. w Łomży i Krakowie. Kontaktował się wówczas z Mikołajem Mazurem, a później uczestniczył w działalności powstałej w tym czasie grupy przetrwania, dowodzonej przez jego brata Stanisława.
Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie zatrzymał „Groźnego” 11 stycznia 1951 r., wskutek gry operacyjnej UB. 31 sierpnia 1951 r. został skazany na śmierć przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie. Wyrok wykonano 24 grudnia 1951 r. w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich, a ciało „Groźnego” pochowano potajemnie w nieoznaczonym miejscu na cmentarzu Rakowickim.
Szczątki Władysława Nowaka zostały odnalezione w maju 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Więcej informacji: www.krakow.ipn.gov.pl


materiału prasowe oddziału IPN w Krakowie
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl