Rozmaitości
Środa, 15 marca 2023 18:00

Poetycki pokłon wybitnym Orawianom (zdjęcia)

W Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej odbyło się kolejne spotkanie literackie w ramach cyklu Posiady Orawskie.
W trakcie literackich posiadów ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Józefa Mikowa- Królowa Orawy”. Członek komisji artystycznej dr Barbara Zgama odczytała protokół obrad jury. Wójt Mateusz Lichosyt wręczył dyplom i główną nagrodę zwyciężczyni konkursu Agnieszce Mędrzak-Sikorze. Następnie laureatka odczytała swoje wiersze: Prawie litania, Plan, Ona i on. Zaprezentowano także teksty pozostałych nagrodzonych w konkursie: Mirosława Kowalskiego z Mysłowic, Marioli Kruszewskiej z Mińska Mazowieckiego, Katarzyny Mańki-Malary z Zielonek woj. mazowieckie i Anny Kokot-Nowak z Przeźmierowo woj. wielkopolskie.

Kustosz Jadwiga Pilch w barwny i ciekawy sposób przypomniała zebranym o 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Wspomniano również o postaci Joanny Wilczkowej, której włości stały się zaczątkiem skansenu. Na zakończenie orawscy literaci upamiętnili wybitne orawskie postacie, jak Józefa i Emil Mika, Piotr Borowy, Ferdynand, Karol i Eugeniusz Machayowie, Eugeniusz Stercuła. Swoje teksty zaprezentowali: Irena Grobarczyk, Jan Świdroń, Robert Kowalczyk, Dominika Żywczak. Przeczytano również wiersze Jerzego Kiersztyna. Spotkanie w poetyckiej i ciepłej atmosferze prowadziła dyrektor Dominika Wachałowicz Kiersztyn.

Tym razem organizatorem tego wydarzenia było Muzeum i Wójt Gminy Lipnica Wielka.

(rob), UG Lipnica Wielka, r/
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl