Rozmaitości
Piątek, 28 grudnia 2018 10:30

Podziel się wspomnieniami ze świąt

Muzeum Etnograficzne w Krakowie organizuje zbiórkę relacji związanych z wigilią Bożego Narodzenia. Organizatorzy czekają na zdjęcia (nawet te amatorskie) i opowieści (nie muszą być długie). Ważne, aby pokazywały przeżycia związane z momentem dzielenia się opłatkiem.
Co może okazać się ciekawe? Słowa, gesty, emocje. Smaki, zapachy, dotyk. Pierwsza gwiazdka, świeczki, kolędy, choinka, prezenty, światło – zgaszone czy włączone?, telefon – wyłączony, czy rozgrzany do czerwoności, bo przecież trzeba się połączyć z tymi, których tego wieczoru nie może być z nami? Siedzimy przy stole, czy raczej wokół niego krążymy? Odłamany kawałek opłatka długo trzymamy w dłoni, czy zjadamy od razu? Czego sobie życzymy?

Muzeum Etnograficzne w Krakowie czeka na wszystkie relacje. Także te, w których wigilia nie jest źródłem wyłącznie pozytywnych skojarzeń, ale jest przeżywana jako moment trudny. Tak przecież też może być, gdy stajemy z opłatkiem blisko siebie, na wyciągnięcie ręki. Albo wtedy, kiedy nie chcemy lub nie możemy uczestniczyć w powszechnym świętowaniu.

Zbiórka trwa do 31 stycznia 2019 roku. Zdjęcia, relacje, komentarze i wszelkie pytania należy kierować na adres majkowska.szajer@etnomuzeum.eu

Kontakt telefoniczny 12 430 63 42, w. 42, w godzinach 10.00-15.00.

Zbiórka jest organizowana w związku z projektem „Życzenia”, realizowanym przez Muzeum od 2017 roku. Muzeum Etnograficzne prowadzi kwerendy w instytucjach muzealnych i naukowych oraz badania terenowe w różnych grupach społecznych, religijnych i wiekowych. Pozyskane fotografie, przedmioty, notatki i inne świadectwa znajdą swoje miejsce w stuletniej kolekcji Muzeum. Przekazanie materiałów wiąże się z podpisaniem umowy na włączenie ich do zbiorów Muzeum. Osobom pragnących zachować prywatność, jest gwarantowana anonimowość.

Organizatorzy zachęcają do kontaktu także tych, którzy zamiast pisać i wysyłać zdjęcia mailem, wolą się spotkać i porozmawiać.

Materiały prasowe, r/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl