Rozmaitości
Wtorek, 23 stycznia 2018 12:10

Podsumowanie projektu „Ręko-czyny w Pieninach” (zdjęcia)

W Izbie Regionalnej w Sromowcach Wyżnych odbyło się uroczyste podsumowanie projektu realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Gorce – Pieniny pod tytułem „Ręko-czyny w Pieninach. Projekt ten obejmował tradycyjną naukę wyrobu tkanin na krosnach.
Już po raz drugi w ramach dotacji z LGD Stanisława Krupa uczyła młode pokolenie tej zanikającej dziś i niełatwej sztuki robienia na krosnach kilimów, dywaników, makatek i podkładek pod kubki.

Podczas uroczystości wieńczącej projekt pani Stanisława i jej uczennice otrzymały z rąk prezes LGD Anety Markus i koordynatorki projektu Krystyny Kubik dyplomy, potwierdzające zdobyte przez rok umiejętności.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie władz stowarzyszenia, m.in. wójt gminy Czorsztyn Tadeusz Wach, który podziękował uczestniczkom i członkom LGD za podjęcie działań w kierunku ocalenia tradycyjnego rzemiosła regionalnego.

Sromowieckie gospodynie przygotowały pachnący, tradycyjny poczęstunek: gorącą kwaśnicę z żeberkiem, moskole ze smalcem i pyszne ciasto.

W czasie uroczystości podsumowującej projekt zgromadzeni goście mieli możliwość obejrzenia filmu promocyjno-edukacyjnego o pracy pani Stanisławy i jej uczennic. Film, który powstawał podczas trwania projektu miał na celu pokazanie procesu wytwarzania regionalnych wykonywanych ręcznie tkanin.

Powstałe podczas projektu wyroby można podziwiać w Izbie Regionalnej w Sromowcach Wyżnych.

Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 20 tys. zł od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na kontynuację zadania z 2016r.

Joanna Dziubińska

źródło: pieniny24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl