Kopalnia
Rozmaitości
Niedziela, 7 maja 2017 21:17

Podsumowanie 3 MAJ SIĘ ZDRÓW FESTIVAL – będzie dogrywka (zdjęcia)

Burza i obfite opady deszczu spowodowały przełożenie części koncertowej 3 MAJ SIĘ ZDRÓW FESTIVAL 2017. Koncert Kasi Kowalskiej odbędzie się 14 maja w tuchowskim amfiteatrze o godz. 20-ej. O terminie koncertu MC Silka będziemy informować. Jednak zanim rozpoczęła się nawałnica festiwalowe stoiska odwiedziło wielu gości.
Powodzeniem cieszyły się medyczne badania profilaktyczne, zainteresowani dopytywali o szczegóły energooszczędnych sposobów ogrzewania, oglądali prezentację miejscowych szkół i rozstrzygnięcia ekologicznych konkursów.

Część wydarzeniową imprezy rozpoczął rekreacyjny marsz po zdrowie wokół miasta, pod hasłem „Oddech sportu”. Aktywnie uczestniczyły w nim działaczki Stowarzyszenia „Moje siedlisko” oraz PTG „Sokół” Świat Pracy. W części medycznej pod hasłem „Tchnienie zdrowia” prócz miniszkoły rodzenia, badań stóp i wzroku, pomiarów ciśnienia i poziomu cukru wykonywano także po raz pierwszy w plenerze w Tuchowie badania spirometryczne. W związku z podpisaniem koalicji dla czystego powietrza Centrum Zdrowia Tuchów bezpłatnie prowadzi taką diagnostykę chorób płuc dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Tuchowa. Podczas imprezy badania mogli wykonywać także festiwalowi goście. W „Przestrzeniach nowych technologii” na tuchowskim rynku zaprezentowano kotły kilkunastu wiodących producentów. Pokazywano różne technologie i prezentowano finansowe uwarunkowania ich stosowania. Można było policzyć koszty eksploatacji różnych pieców dla konkretnych budynków. Jak pokazano na przykładach stosowanie nowoczesnych źródeł ciepła nie oznacza wzrostu rachunków za ogrzewanie. Dla wielu rodzin to ważne informacje, ponieważ od 1 lipca bieżącego roku w związku z wejściem w życie uchwały antysmogowej w Małopolsce mogą być instalowane tylko piece i kominki o emisji pyłu do 40 mg na metr sześcienny spalin. Ponadto obowiązywał będzie zakaz stosowania jako opału mułów i flotów węglowych oraz spalanie drewna o wilgotności powyżej 20%. W zależności od rodzaju pieca uchwała daje kilka lat na wymianę urządzeń zanieczyszczających powietrze. Jednak im szybciej to zrobimy, tym bardziej przyczynimy się do poprawy zdrowia swoich rodzin i mieszkańców okolicy.

Podczas festiwalu rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Światłoczuli - choroba to nie wstyd”. Pierwsze miejsce zajął Krzysztof Niemiec z Tuchowa za pracę „Czar Wielkanocy”, drugie miejsce przypadło grupie pacjentów Oddziału Dziennego Psychiatrii za zdjęcie „Praca z duchem”, a trzecie miejsce zajęła Paulina Bartosik z Krakowa za pracę portretową. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Centrum Zdrowia. Stowarzyszenie Eko-Aura Małopolska (Powietrze Tuchów) nagrodziło uczniów - autorów najlepszych prac, zgłoszonych do konkursu plastycznego. Grupa teatralna z Ośrodka Psychoterapii w montażu muzyczno-słownym zaprezentowała na scenie fragmenty „Małego księcia”. Przeprowadzenie konkursów i prezentacji było możliwe dzięki współorganizacji imprezy przez tuchowski Dom Kultury. Przedszkole Publiczne w Tuchowie otrzymało oczyszczacze powietrza, ufundowane przez Centrum Zdrowia Tuchów i Burmistrza Tuchowa, pod patronatem którego odbywał się festiwal.

opr.s/

źródło: organizatorzy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl