Rozmaitości
Piątek, 22 listopada 2013 16:57

Podpisano umowę o współpracy pomiędzy PPWSZ, a Uzdrowiskiem Szczawnica (zdjęcia)

NOWY TARG. W Centrum Dydaktyczno – Bibliotecznym Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między PPWSZ, a Uzdrowiskiem Szczawnica S.A. – Thermaleo Sp. z o.o.
Umowę podpisali: w imieniu PPWSZ rektor prof. dr hab. n. med. Iwon Grys i kanclerz PPWSZ dr inż. Kazimierz Wójcik, ze strony Uzdrowiska - prezes Krzysztof Mańkowski i wiceprezes Gabriela Kierzyk.

Wielokierunkowa współpraca obejmie ważne dla lecznictwa uzdrowiskowego i kierunków nauki PPWSZ zagadnienia, m. in. - standardowych procedur uzdrowiskowych tj. balneoterapii z użyciem naturalnych surowców, hydroterapii, termoterapii, światłolecznictwa, ultrasonoterapii, elektrolecznictwa, masaży, kinezyterapii, diet.

A także organizowanie praktyk dla studentów w Zakładzie Przyrodoleczniczym Uzdrowiska na podstawie wspólnie przygotowanego programu praktyk, przeprowadzanie wykładów lub prelekcji dla studentów uczelni przez lekarzy i pracowników medycznych Uzdrowiska prezentujących specyfikę pracy w Uzdrowisku.

Współpraca obejmie też przygotowywanie programów nauczania uczelni uwzględniających elementy działalności uzdrowiskowej, także przy współudziale planowanej Małopolskiej Federacji Uzdrowisk w zakresie opracowań dotyczących badania oddziaływania poszczególnych zabiegów w tym balneologicznych na konkretnych surowcach balneologicznych, np. wpływu wody leczniczej na człowieka - na jego zdrowie, jakość i długość życia.

- Współpraca odbywać się będzie przede wszystkim na usprawnianiu ludzi chorych za pomocą różnych metod fizycznych, termicznych przez pracowników i studentów Zakładu Instytutu Fizjoterapii, który reprezentuje dyrektor prof. Dariusz Mucha – mówił rektor prof. Iwon Grys.

Dodał: współpraca będzie się odbywać się z Instytutem Turystyki i Rekreacji, kierowanym przez dr Danutę Żiżkę – Salamon a także Instytutu Kosmetologii Lekarskiej, kierowanym przez dr Małgorzatę Lis – jak mogę przypuszczać, także w dziedzinie produkcji kosmetyków. Jest to porozumienie o dużej randze i znaczeniu, zarówno dla uczelni, jak i dla Uzdrowiska. Myślę, że to wszystko będzie dość szybko realizowane dla dobra nas wszystkich, a zwłaszcza dla dobra ludzi chorych, leczonych w Uzdrowisku i dla dobra naszej uczelni, studentów, którzy będą zapoznawali się z nowoczesnymi metodami leczenia z użyciem nowoczesnego sprzętu, na którego zakup uczelnia otrzymała dość duże pieniądze.
To – jak powiedział rektor – istotny czynnik w leczeniu chorych i cierpiących, bo takie jest nasze powołanie. Ja jestem lekarzem z zawodu i dobro pacjenta zawsze jest mi bliskie – dodał.

Z kolei prezes Krzysztof Mańkowski zwrócił uwagę na ponad 200 letnią tradycję szczawnickiego Uzdrowiska, które przez ten okres czerpało wiele z nowoczesnych metod lecznictwa na bazie licznie występujących źródeł wód leczniczych.
– W ostatnich latach dwie duże instytucje lokalne – Uzdrowisko Szczawnica i Spółka Thermaleo – prężnie się rozwijają, także i Uczenia Podhalańska pnie się ku nowoczesności. Współpraca na dwóch kierunkach: rekreacji i kosmetologii, nie tylko w zakresie produkcji kosmetyków i poprawianiu urody, ale z wykorzystaniem kosmetyków do celów zabiegowych będzie dobrze służyła pacjentom – mówił Mańkowski. I dodał: - Uczelnia i Uzdrowisko to nie są dwa różne światy, są sobie bliskie i muszą ze sobą współpracować dla poprawy jakości leczenia i wdrażania nowych nowoczesnych metod lecznictwa uzdrowiskowego.

- Uczelnia – mówił Mańkowski – ma bardzo dobrą kadrę profesorską, która kształci studentów pod względem przydatności do nowych wyzwań, a mając dobre narzędzia do pracy, procentować to będzie nową jakością dla dobra pacjenta i rozwoju naszego regionu. To dopiero początek naszej współpracy z uczelnią, myślę, że za jakiś czas poszerzymy ją o inne kierunku nauki.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl