WSB
Rozmaitości
Sobota, 21 kwietnia 2012 15:02

Podhalanie na obchodach II rocznicy pogrzebu Prezydenckiej Pary (zdjęcia)

18 kwietnia 2012 r. minęły dwa lata od pogrzebu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki Marii . W tym dniu w Krakowie odbyło się wiele uroczystości upamiętniających prezydencką parę. Wzięła w nich udział delegacja Związku Podhalan.
W Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego odbyła się Konferencja Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego pt.: „Jak być niezłomnym w dzisiejszej Polsce”. W konferencji udział wzięli: Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyński, rodzina, przyjaciele, a także parlamentarzyści i współpracownicy poległych w katastrofie pod Smoleńskiem.

Konferencję prowadził poseł PiS Andrzej Duda, który przypomniał, że należy pamiętać o wszystkich ofiarach z 10 kwietnia 2010 r. - One dobrze zasłużyły się Polsce, a Jarosław Kaczyński jest kontynuatorem polityki Lecha Kaczyńskiego - powiedział.

Głos zabrał także minister w kancelarii śp. Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński. Według niego patron ruchu „wytrwale bronił swoich poglądów i swojego kraju”. - Dziękuję za nadzieję, że ofiara poległych nie pójdzie na marne – zwrócił się do zebranych na sali.

Po części wprowadzającej rozpoczął się pierwszy z dwóch panelów dyskusyjnych. Poprowadziła go dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. Udział w nim wzięli: dr Sławomir Cenckiewicz, ks. Władysław Palmowski, Ewa Stankiewicz oraz prof. Andrzej Nowak. Słowo wprowadzające wygłosił prof. Zbigniew Krasnodębski.

W ocenie prof. Krasnodębskiego Lech Kaczyński był politykiem niezłomnym. Profesor przypomniał fragment wywiadu jakiego Kaczyński udzielił w 2008 roku 'Rzeczpospolitej' po przyjeździe z Gruzji. - Ten wywiad to cała esencja polityki zagranicznej jaką prowadził. Od tamtego czasu wiele się zmieniło – zaznaczył profesor. W jego ocenie Lech Kaczyński przede wszystkim wierzył sobie w myśleniu o Polsce, „suwerennym myśleniu o Rzeczypospolitej”, mówił. - Potrzebna jest niezłomność, abyśmy niezłomnymi Polakami pozostali – zaznaczył prof. Krasnodębski.

Ewa Stankiewicz mówiła przede wszystkim o swoich doświadczeniach przy realizacji filmów takich jak 'Trzech kumpli' czy 'Krzyż'. Ukazała też kilka dowodów na to, że nie żyjemy dziś w demokratycznym kraju (mówiła m.in. o braku zainteresowania mediów protestami głodowymi w obronie historii czy przemilczanym przez większość stacji telewizyjnych wyjeździe na Węgry, w którym widać rzeczywistą przyjaźń pomiędzy ludźmi). - Jak to zrobić aby w Polsce było jak najwięcej niezłomnych ludzi? - pytała Stankiewicz. W jej ocenie jest to praca u podstaw przez szkołę i nauczanie. - Trzeba zaszczepić ludzi na manipulację – stwierdziła.

Po niej głos zabrał dr Sławomir Cenckiewicz. Swój referat oparł na porównaniu dwóch niezłomnych, ale różnie rozumianych postaw Lecha Kaczyńskiego i Bogdana Borusewicza. - Te dwie odważne postawy oceniamy różnie od roku 1989. Mamy sytuację, w której obaj stoją na dwóch rożnych biegunach – mówił Cenckiewicz. O Lechu Kaczyńskim mówił jako o polityku, który zna swoją wartość i ma jasno określone cele, natomiast Borusewicz, w jego opinii, to zafascynowany własną osobą człowiek. Dr Sławomir Cenckiewicz zwraca uwagę, że to dzięki Lechowi Kaczyńskiemu Bogdan Borusewicz zostaje marszałkiem województwa pomorskiego, potem senatorem, a następnie marszałkiem sejmu. Historyk jest przekonany, że to śp. Lech Kaczyński jest zwycięzcą. - Od nas zależy co z tym zrobimy – zaznaczył.

Po pierwszym panelu nastąpiło wręczenie medalu i statuetki dla osób, które zasłużyły się Polsce w sposób szczególny. Nagrodę imienia Lecha Kaczyńskiego otrzymał pośmiertnie Władysław Stasiak. W jego imieniu statuetkę odebrała żona zmarłego, Barbara Stasiak.

Medal 'Zło dobrem zwyciężaj' otrzymał Jarosław Kaczyński. - Za szerzenie pamięci o męczennikach, bohaterach i mężach stanu - niezłomnemu rycerzowi Rzeczypospolitej - powiedział Ryszard Walczak z kapituły przyznającej nagrodę. - To niezwykła niespodzianka, ale też zobowiązania - podkreślił bardzo wzruszony Jarosław Kaczyński odbierając nagrodę.

Drugi panel dyskusyjny poświęcony był upamiętnianiu ofiar katastrofy smoleńskiej w Polsce. Dyskusję poprowadził prof. Włodzimierz Bernacki, a głos zabrali: Leszek Bierna, Magdalena Biskup, Adam Kalita, Ewa Cywińska, Karol Marchel, Marcin Wierzchowski oraz Gerard Geimusa.

Słowo wstępne wygłosił Jarosław Kaczyński. W jego ocenie potrzebne są inicjatywy społeczne, ponieważ ich sukcesy składają się na jakość życia społecznego. - Jesteśmy tu, aby realizować jego testament i jego dziedzictwo. Aby w skali całego kraju się to udało trzeba zwyciężyć - mówił Jarosław Kaczyński.

Ostatnim punktem konferencji zorganizowanej przez Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego było odczytanie przez prof. Jana Tadeusza Dudę z Akademickiego Klubu Obywatelskiego listu otwartego do środowisk akademickich.

Po południu w Katedrze Wawelskiej odprawiona została msza św. w intencji śp. Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy nastąpił przemarsz pod krzyż katyński, gdzie zostały złożone wieńce i kwiaty od Jarosława Kaczyńskiego, Marty Kaczyńskiej, a także parlamentarzystów PiS i redaktora 'Gazety Polskiej' Tomasza Sakiewicza.

W całym dniu uroczystości w Krakowie uczestniczyło kilka tysięcy osób.

opr. s/

Zdj. Zbigniew Krauzowicz

źródło: www.mypis.pl

WSB
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Paczka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl