Rozmaitości
Poniedziałek, 14 maja 2018 23:19

Piwnica pod Baranami & Krakowskie Forum Kultury zaprosili na "Wspomnienie o Annie Szałapak"

O Białym Aniele Piwnicy pod Baranami opowiadał Jacek Wójcicki. Rozmowę poprowadził red. Wacław Krupiński.
Oprócz wspomnień związanych z Anną Szałapak były też wspomnienia z początkiem kariery artystycznej artysty,jak i kulisach różnych występów, a także jak po raz pierwszy pojawił się w Piwnicy pod Baranami.

Wspominał też przyjaźń z innymi artystami między innymi Zbigniewem Preisnerem, Zbigniewem Wodeckim, Beatą Rybotycką. Mimo drobnych problemów ze zdrowiem Jacek Wójcicki zaśpiewał licznie zgromadzonej publiczności dwie swoje piosenki z swojej najnowszej płyty. Opowiedział też o dwóch rolach filmowych w "Liście Schindlera" Stevena Spielberga i "Ostatnim dzwonku" Magdaleny Łazarkiewicz.

Spotkanie odbyło się w Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2

ANNA SZAŁAPAK
Wybitna pieśniarka, indywidualność polskiej poezji śpiewanej i piosenki literackiej. Także etnolog: absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (1980), kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i autorka książki „Krakowskie szopki” (2002). Podczas studiów tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca UJ „Słowianki”. W latach 1979-1997 była związana z Piwnicą pod Baranami, nazywana jej „Białym Aniołem”, i uczestniczyła we wszystkich jej przedsięwzięciach artystycznych w kraju i za granicą.

JACEK WÓJCICKI
Pieśniarz i aktor, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1982). Od 1982 roku jest gwiazdą kabaretu Piwnica pod Baranami, z którym wielokrotnie występował (m. in. piosenki: „Czarne anioły”, „Karuzela z Madonnami”, „Konie Apokalipsy”). Jest laureatem wielu nagród, m. in. nagrody na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1986) – za piosenkę „Sekretarka” i Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1987). Sukces odniesiony na wrocławskim festiwalu skierował go w stronę estrady, gdzie jest artystą rozchwytywanym. Występował w wielu programach telewizyjnych, jak: benefisy w Teatrze STU czy „Kabaret Olgi Lipińskiej”, a także w przedsięwzięciach artystycznych bardziej poważnych, jak „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza, oratoria: „Woła nas Pan” i „A kto się odda radości” Włodzimierza Korda (z tekstami Ernesta Brylla), gdzie był jednym z solistów. Śpiewa piosenki w kilku językach. Równie dobrze czuje się w repertuarze angielskim, co we francuskiej chanson i włoskiej arii. Nagrał trzy płyty: „Nie bój się anioła” i „Live charakter”, na które złożyły się znane piosenki z jego recitali, a także „Kolędy polskie” (CD 2000), wydane jako insert do Dziennika Polskiego. Zagrał w kilku filmach, m. in.: „Lista Schindlera” (reż. S. Spielberg), „Ostatni dzwonek” (reż. M. Łazarkiewicz)

Tomasz Cichocki
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl