Rozmaitości
Środa, 8 maja 2019 08:00

Piknik rodzinny dla zdrowia w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II

W sobotę 11 maja Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II przy ul. Prądnicka 80 zaprasza na rodzinny piknik dla zdrowia, który odbędzie się w salach Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym (Pawilon A-V) w godzinach od 10.00 do 13.00
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II bierze udział w ogólnopolskiej akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich, która odbędzie się w dniach 10-12 maja 2019 roku.

Nasz Szpital może się już pochwalić wieloma zrealizowanymi projektami ze środków unijnych, w tym zarówno inwestycyjnymi, jak utworzenie Interdyscyplinarnego Centrum Torakoonkologii i Transplantologii, jak i projektów promujących zdrowie. - zachęcają organizatorzy.

Udział w ogólnopolskim wydarzeniu będzie okazją do promowania działań profilaktyki zdrowia, związanych z realizowanymi obecnie projektami unijnymi:
„Pomyśl o mózgu – projekt profilaktyki chorób naczyń mózgowych”
„Ćwicz dla serca – wdrożenie rehabilitacji ruchowej w ramach prewencji utraty zdolności do pracy z powodu chorób sercowo-naczyniowych wśród mieszkańców województwa małopolskiego w wieku 36-55 lat”
„Weź głęboki oddech”
„Badaj piersi - dbaj o zdrowie!”

O godz. 10.00 gości powita Pani dr n. med. Anna Prokop-Staszecka – Dyrektor Szpitala.
Na terenie Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego będą przygotowane dla pacjentów stoiska informacyjne promujące realizowane projekty. Bedzie można uzyskać informacje o bezpłatnych badaniach profilaktycznych realizowanych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

W wydzielonym miejscu do ćwiczeń, rehabilitanci pokażą zestawy ćwiczeń, które pomagają w prewencji chorób sercowo–naczyniowych. W czasie pikniku rodzinnego przygotowana zostanie strefa zabaw dla dzieci, gdzie pod okiem wykwalifikowanych animatorów dzieci będą mogły pobawić się, wykonać prace plastyczne, pomalować buźki, a rodzice i dziadkowie będę mogli w tym czasie uczestniczyć w wykładach i badaniach.

Dla uczestników będzie przygotowany drobny poczęstunek, a udział w pikniku jest bezpłatny.

Wykłady w ramach projektu „Pomyśl o mózgu – projekt profilaktyki chorób naczyń mózgowych”:
10.00-11.00 Glukoza: paliwo i trucizna – dr Michał Błaż (sala nr 2)
11.00-12.00 Przyczyny i czynniki ryzyka udaru mózgu – dr n. med. Krzysztof Banaszkiewicz (sala nr 2)

Warsztaty w ramach projektu „Pomyśl o mózgu – projekt profilaktyki chorób naczyń mózgowych”:
12.00-13.00 Warsztaty psychologiczne: Zdrowy tryb życia – osiąganie celów – 
mgr Katarzyna Luzar–Błaż (sala nr 2)
11.00-13.00 Warsztaty dietetyczne: Sprawdź czy masz prawidłową masę ciała – 
mgr Agnieszka Gąsior (sala 3)

Kurs samobadania piersi oraz nauka wykrywania zmian
11.00-13.00. Do nauki zostaną wykorzystane fantomy do badania piersi (sala nr 3)

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Liczba zachorowań wzrasta z wiekiem - aż 80% dotyczy kobiet pomiędzy 45 a 69 rokiem życia. We wczesnym stadium nowotwór może nie dawać żadnych 
objawów, dlatego też jedynie odpowiednio prowadzona profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie guza, co ostatecznie daje największe szanse na wyleczenie. Podstawowym i ważnym elementem profilaktyki raka piersi jest samobadanie piersi. Prawidłowo przeprowadzone wykrywa zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium rozwoju choroby. Samokontrola piersi jest łatwym, nieinwazyjnym badaniem, które kobieta może przeprowadzić samodzielnie w spokoju, w warunkach domowych. Samobadanie piersi zaleca się u kobiet w każdym wieku, a po skończeniu 20 roku życia powinno się ono stać nawykiem kontynuowanym już zawsze.
Osoba prowadząca naukę: mgr Katarzyna Olbrych

Bezpłatne Badania (sala nr 3)
11.00-13.00 Badanie BMI - sprawdzanie prawidłowej masy ciała
BMI (ang. Body Mass Index - wskaźnik masy ciała) jest wskaźnikiem, który jest obliczany przez porównanie wzrostu z masą ciała. Jego wartość jest pomocna w ocenie ryzyka wystąpienia chorób związanych z nadwagą takich jak miażdżyca lub choroba niedokrwienna serca. Im mniejsza wartość BMI, tym ryzyko wystąpienia chorób jest mniejsze. Osoba wykonująca badanie przekaże także zalecenia osobie badanej.
Prowadząca badanie: mgr Agnieszka Gąsior

10.00-13.00 Badanie pomiaru wydychanego tlenku węgla przy zastosowania smokerlyzera Urządzenie najnowszej generacji umożliwiające wykonanie analizy stężenia tlenku węgla (CO). Badanie wykonuje: lek. med. Justyna Dolna-Michno

10.00-13.00 Badanie pulsoksymetrem
Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. W tym celu wykorzystuje metodę pulsoksymetrii – mierzy stopień pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fal. Badanie pulsoksymetrem wykonuje się u osób zagrożonych niskim ciśnieniem cząstkowym tlenu we krwi, czyli przede wszystkim z chorobami układu oddechowego, np. astma czy obturacyjna choroba płuc. Jest ono zalecane osobom pracującym i uprawiającym sporty na dużych wysokościach.
Badanie wykonuje lek. med. Emanuel Kolanko

10.00-13.00 - Badanie ciśnienia
Pomiar ciśnienia tętniczego umożliwia określenie z jaką siłą krew pompowana przez serce uderza o ściany naczyń tętniczych naszego organizmu. Wartość ciśnienia zależy więc od ilości krwi oraz siły, z jaką jest wyrzucana z serca, a także od elastyczności ścian tętnic. Im są one sztywniejsze, tym wyższe jest ciśnienie. Na co najmniej 30 minut przed pomiarem ciśnienia unikaj spożywania kofeiny, palenia papierosów oraz nie przyjmuj leków podwyższających ciśnienie tętnicze (np. leków zmniejszających obrzęk śluzówki nosa). W tym czasie unikaj również wykonywania wysiłku i ćwiczeń fizycznych.

Ćwiczenia dla serca
11.30 – 12.30 Rehabilitanci z Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej pokażą zestawy ćwiczeń, które można samodzielnie wykonywać w domu. Pomagają one w profilaktyce chorób serca.mat. prasowe Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl