Rozmaitości
Wtorek, 30 czerwca 2015 13:52

Pierwsza nowoczesna toaleta publiczna w Ojcowskim Parku Narodowym

W Ojcowie już niebawem zostanie udostępniona dla turystów pierwsza nowoczesna, automatyczna toaleta publiczna w polskim parku narodowym. Szalet wyróżnia się specjalnie dla tego miejsca zaprojektowaną elewacją estetycznie wpisującą się w piękne skaliste otoczenie.
Nowa toaleta publiczna znajduje się tuż przy kasach obok Jaskini Ciemnej. Na uwagę zasługuje jej wygląd zewnętrzny. Z dwóch stron widocznych ze szlaku, który przemierzają turyści jest to mur o licu z wapienia jurajskiego. Pozostałe ściany obłożone zostały specjalnymi deskami elewacyjnymi. Teren wokół szaletu został również zagospodarowany. Pojawiło się dojście odpowiednio przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz estetycznie wykonane murki oporowe.

Nowy szalet w Ojcowskim Parku Narodowym jest również wyjątkowy dzięki bardzo nowoczesnemu wyposażeniu. Drzwi wejściowe otwierają i zamykają się automatycznie. Papier toaletowy, wodę, mydło oraz suszarkę otrzymamy również automatycznie po podłożeniu ręki pod odpowiedni podajnik. Po wyjściu użytkownika muszla, która jest wyposażona w automatyczne spłukiwanie zostanie umyta, zdezynfekowana i wysuszona. Podłoga w toalecie zostanie również po naszym wyjściu umyta. Nie zabrakło także odpowiedniego przystosowania dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz szeregu czujników i systemów bezpieczeństwa. Z myślą o turystach, wśród, których bardzo liczną grupę stanowią rodzice z małymi dziećmi pojawił się również specjalny, bezpieczny przewijak dla niemowląt.

Nowa toaleta publiczna w Ojcowskim Parku Narodowym czeka obecnie na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Można, więc śmiało stwierdzić, ze jeszcze w tym sezonie zostanie udostępniona turystom, co z pewnością ucieszy wiele osób, które planowały wyjazd do ojcowskiego parku. Tego typu szalet jest przykładem na połączenie nowoczesnej technologii z zasługującą na uwagę stylizowaną zewnętrzną elewacją, dzięki której mógłby on wpisać się też w otoczenie wielu innych parków narodowych oraz krajobrazowych, jak również zabytków oraz stylizowanych starówek miast i gmin w Polsce.

Wykonawcą toalety publicznej jest polska firma Budotechnika Sp. z o.o. z Pilchowic, która ma na swoim koncie już produkcję między innymi toalet publicznych dla Gdańska uznanych za jedne z dziesięciu najlepszych tego typu obiektów na świecie. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

źródło: materiał prasowy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl