Rozmaitości
Piątek, 5 sierpnia 2016 17:05

Pielgrzymi opanowali na wiele dni Wieliczkę. Padł rekord zwiedzających (zdjęcia)

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie były wydarzeniem doniosłym w skali całego świata. Młodzi ludzie na wiele dni „opanowali” też Wieliczkę.
Okres 23 lipca - 3 sierpnia to czas wzmożonego ruchu turystycznego w kopalni. Podziemnymi szlakami wędrowało ponad 78 036 pielgrzymów (o 2 553 osoby, czyli 3,4% więcej niż w 2015 r.). Oznacza to, że każdego dnia na wycieczkę po solnych zabytku schodziło średnio po 6,5 tysiąca osób dziennie. Włochy Hiszpania, Francja, Niemcy, USA, Kanada, Czechy, Peru, Liban, Iran, Irak, Ekwador, Brazylia, Portugalia, Gwatemala, Chile, Jordania, Argentyna, Meksyk, Paragwaj - to tylko niektóre z ojczyzn pielgrzymów, którzy odwiedzili Kopalnię Soli „Wieliczka”.

ŚDM w kopalni nadal trwa, a pielgrzymi wciąż przyjeżdżają, zaplanowali zwiedzanie kopalni do końca tygodnia. 2 sierpnia padł dotychczasowy rekord w sprzedaży biletów: w ciągu jednego dnia zostało sprzedanych i ich aż 9 086 (poprzedni rekord to 8 479 kupionych przez turystów biletów z 2 maja 2015 roku). 3 sierpnia był ostatnim dniem gdy obowiązywały wydłużone godziny otwarcia podziemi (23.07-3.08). Pielgrzymi najczęściej decydowali się na wycieczkę podstawową Trasą turystyczną, bardzo chętnie wybierali też dedykowany specjalnie im Szlak Pielgrzymkowy „Szczęść Boże”. W komorze Barącza czekało na nich zanurzone w solankowym jeziorze logo ŚDM - od kwietnia zwiastowało ŚDM, a obecnie jest pamiątką po tym wydarzeniu.

Wyjątkowym przeżyciem dla wielu pielgrzymów był udział w podziemnej mszy w jednej z kopalnianych kaplic. Jak sami podkreślali, to coś czego nie da się zapomnieć - wspomnienie, które pozostanie z nimi do końca życia. Kilkudziesięciu z nich zapragnęło także sprawdzić lecznicze właściwości solnych podziemi - zjechali również do Uzdrowiska Kopalni Soli „Wieliczka”, gdzie wzięli udział w zajęciach rekreacyjnych oraz inhalacjach. Kopalnia rozdała też 15 tysięcy przewodników po historii Polski wydanych w 9 językach.

Górniczych akcentów nie zabrakło również podczas najważniejszych wydarzeń ŚDM w Brzegach. Z solnej kropielnicy Ojciec Święty poświęcił dom na Campus Misericordiae. Z kolei Krzyż wyrzeźbiony przez utalentowanych wielickich górników znalazł się przy głównym ołtarzu podczas papieskiej mszy św. w Brzegach, został poświęcony przez Papieża. Przez półtora miesiąca nad krucyfiksem pracowało czterech górników-rzeźbiarzy. Krzyż ma wysokość 160 cm, a jego tłem jest stylizowany fragment kuli ziemskiej - ukrzyżowany Zbawiciel zdaje się obejmować ramionami cały świat. Podstawę krzyża ozdobiło kilkadziesiąt małych krzyżyków – symbolizujących młodzież trzymającą się za ręce. Krzyż został poświęcony przez Papieża i będzie umieszczony w nadszybiu górniczego szybu Regis, a małe krzyżyki będą pamiątką dla pracowników kopalni.

Jako dar dla Papieża Franciszka przygotowano również solną rzeźbę górniczej patronki św. Kingi – Zarząd kopalni przekazał ją podczas prywatnej audiencji Ojcu Świętemu. Papież otrzymał też również album "Krzyż i sól", który przybliża żywą od kilkuset lat tradycję chrześcijańskiej wiary wielickich górników.

W drugim, podobnym albumie Papież napisał górnikom dedykację: Niech Wam Pan odwzajemni serdeczną ojcowską gościnność.

W organizację ŚDM włączyli się także pracownicy kopalni, wielu z nich przyjęło pielgrzymów w swoich domach. Łącznie w parafii św. Klemensa w Wieliczce gościło ponad 1600 pielgrzymów - wszyscy oni na pamiątkę tych wyjątkowych dni zabrali ze sobą do domów bryłkę soli z wielickich podziemi.

zdj. Rafał Stachurski

źródło: materiał prasowy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl