Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 25 listopada 2014 22:23

Pasja sposobem na życie...

Już po raz dziewiąty, odbyło się w kawiarni Cafe Szafe w Krakowie spotkanie z cyklu „Pasja sposobem na życie”.
Organizatorzy, czyli portal MamyCel.pl oraz Małopolanki tworzą…, przygotowali wspaniałe atrakcje, które nawiązywały przede wszystkim do motywów, kojarzących się z piękną stroną jesieni – pięknych barwnych kwiatów czy owoców. Wszystkie atrakcje miały wspólny mianownik – pasję tworzenia.

Jak zawsze, nie zabrakło wyjątkowych gości specjalnych. Pierwszym występem był pokaz florystyczny „Jesień zaklęta w kwiatach” w wykonaniu znakomitej artystki, Mistrzyni Regionu Małopolskiego w kategorii Juniorów - Agnieszki Błaszczyk. Pani Agnieszka zaprezentowała uczestnikom, jak stworzyć niesamowite kompozycje z ubranych w piękne, jesienne barwy liści czy kwiatów, pokazała wykonane własnoręcznie wianki, kompozycje na stół, a nawet ozdoby i choinki świąteczne.  Wszystko wykonane było z darów natury.

Uczestnicy dowiedzieć się mogli, jak wykorzystać dostępne pod ręką materiały, którymi obdarza nas jesień: liście, szyszki, różnego rodzaju trawy, gałązki krzewów czy korę, by stworzyć niepowtarzalne kompozycje, które posłużyć mogą jako ozdoba domu, stołu albo prezent dla bliskich. W oczach zebranych widać było zachwyt nad różnorodnością kompozycji i pomysłami twórczyni.  Pani Agnieszka udzieliła wielu cennych rad i wskazówek np. jak suszyć liście czy jak odpowiednio dobierać materiały, by tworzyły spójną i estetyczną całość. 

Następnie, swoją miłością do koralików, podzielił się kolejny wyjątkowy gość -  Dariusz Gołębiewski, znany jako Pan Koralik, który przyjechał do Krakowa aż z Ostrowca Świętokrzyskiego – jak sam mówi - miejscowości o najdłuższej nazwie w Polsce. Pan Dariusz jest osobą niepełnosprawną, ale nie przeszkadza mu to w realizacji marzeń. Początek jego przygody z koralikami rozpoczął się już w… przedszkolu! Źródłem informacji o pasji, przygodach i  trudnościach w życiu Pana Koralika, był udzielony na żywo wywiad, który przeprowadziły organizatorki spotkania – Beata Marszałek i Iwona Dudziak.

Pan Dariusz zaprezentował wszystkim swoje niesamowite koralikowe prace – począwszy od bransoletek, poprzez  paski, kołnierze, skończywszy na koralikowych zwierzątkach. Uchylił również rąbka tajemnicy w sprawie swojego nowego projektu, nad którym pracuje już od kilku miesięcy. Wiemy już, że będzie to torebka na ramię, która dzięki pracowitości artysty, jest już prawie na wykończeniu.

Pan Koralik dał się wszystkim poznać jako niesamowity, pozytywnie nastawiony do życia człowiek. Mimo swojej choroby zachowuje pogodę ducha, a na wszystkie pytania opowiadał z żartem. Zaskoczył też wszystkim swoimi zdolnościami, nie tylko związanymi z rękodziełem – ciekawostką dla zebranych okazała się być niesamowita, rzec można krajoznawcza umiejętność – Pan Darek, znając jedynie podany kod pocztowy, był w stanie precyzyjnie powiedzieć, o jaką, nawet najmniejszą miejscowość chodzi, a nawet jakie ciekawostki możemy w niej zobaczyć. Uczestniczki spotkania dosłownie przemaglowały go pod tym kątem, a on był nieugięty. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem jego wiedzy!

Kolejnym niezwykłym punktem programu były warsztaty rzeźbienia mydełek, które poprowadził pan Tomasz Szpalek – wicemistrz Polski i Europy w carvingu. Dla tych, którzy po raz pierwszy usłyszeli o tej sztuce, słowo „carving” było prawdziwą zagadką. O tym, czym jest sztuka soap carvingu oraz o technice, która się z nim wiąże, opowiedział zatem prawdziwy ekspert, ponieważ to właśnie pan Tomasz przyczynił się do prawdziwego rozwoju tej odmiany carvingu po wielu latach niedocenienia. Jego świeże spojrzenie na soap carving, nowatorskie pomysły dotyczące techniki przygotowania mydełek i ciekawe, niespotykane dotąd w Polsce wzornictwo, zainspirowało do podążania jego śladem innych miłośników sztuki carvingu.

Rzeźbione mydełka są prawdziwą nowością na polskim rynku. Odmienione mydełka były prezentowane na Facebooku już w kwietniu 2014 r. na profilu Pana Tomasza, a na żywo po raz pierwszy można było je zobaczyć w Pułtusku na VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”, gdzie były wystawione na licytacje, a uzyskane środki zasiliły konto jednej z fundacji wspierających dzieci żywione pozajelitowo.

Po przedstawieniu techniki Pan Tomasz pokazał zebranym pasjonatom jak samodzielnie, w domowych warunkach, przygotować podstawę do pracy - mydełko, które następnie można wyrzeźbić wedle uznania i własnych pomysłów. Pod czujnym okiem Pana Tomasza przystąpiliśmy do rzeźbienia.

Artysta szybko i zręcznie poruszał się między stolikami, dzięki czemu nic nie uciekło jego uwadze! Każdy uczestnik otrzymał od instruktora wiele cennych wskazówek i podpowiedzi, dzięki czemu wyniósł mnóstwo wiedzy i umiejętności z tych warsztatów.

Po zakończeniu rzeźbienia wszyscy zgromadzeni przystąpili do barwienia swoich mydełek. Przepełniony informacjami wstęp teoretyczny oraz praktyka pod czujnym okiem artysty sprawiły, iż na sali powstały niesamowite, barwne kwiatowe dzieła!

Na samym końcu czekały na uczestników kolejne warsztaty i kolejne słowo-zagadka -Kanzashi. Wszystko dokładnie wytłumaczyła Katarzyna Wadowiec – miłośniczka tej wyjątkowej techniki. Opowiedziała zebranym o swojej pasji, pokazała swoje niesamowite, różnorodne prace, począwszy od opasek do włosów, spinek, gumek, poprzez ozdoby na kieliszki dla par młodych czy szampany, księgi pamiątkowe, a także bombki świąteczne. Dowiodło to tylko niesamowitej pomysłowości pani Kasi! Dzięki niej uczestnicy dowiedzieli się, jak wykonać niezwykłe, kwiatowe origami.

Tradycyjnie już na końcu spotkania organizatorki wydarzenia zadbały o to by wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali nagrody niespodzianki, a wszystko za sprawą hojności sponsorów IX edycji spotkań z cyklu "Pasja sposobem na życie". W ręce wszystkich uczestniczek trafiły między innymi niezwykłe ręcznie robione mydełka ufundowane przez sklep eko-banka.pl, piękne kolczyki ze sklepu czarkoralikow.shoparena.pl, rękodzieło od Magdaleny Struzik z Bawełnianego Raju oraz kosmetyczne niespodzianki przekazane przez Salon Urody Mona. 

Dodatkową atrakcją była wyjątkowa nagroda konkursowa – profesjonalna sesja glamour, którą wygrała jedna z uczestniczek spotkania. Sponsorem nagrody jest fotograf Anita Grzesikowska. Sesja będzie prezentowana już niebawem na portalu mamycel.pl!

Sponsorzy:  eko-banka.pl, carving.net.pl, czarkoralikow.shoparena.pl, mona-salon.pl, Anita Grzesikowska – fotografia.

Patroni medialni: portalpolski.pl, srebrnaagrafka.pl, zrobcie-hałas.pl, malopolskaonline.pl, tvculture.pl

Szczegóły dotyczące poprzednich edycji znajdziecie na stronie: http://mamycel.pl/wyszukiwarka-artykulow.html,type,artykuly,articleCategory,46 

zdj. Anita Grzesikowska

źródło: materiał prasowy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl