Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 10 maja 2011 16:36

Papieskie Wadowice - galeria zdjęć

WADOWICE. Na zdjęciach Michała Bachulskiego widzimy m. in. zegar słoneczny na który patrzył z okna swojego domu Karol Wojtyła. Fotograf odwiedził także wadowickie muzeum, w którym wykonano rekonstrukcję domu Jana Pawła II (dom rodzinny Wojdyłów jest w trakcie remontu, który ma zakończyć się z w przyszłym roku).
Stała ekspozycja "Wadowice Karola Wojtyły" prezentowana w muzeum to przedsięwzięcie, które pokazuje Wadowice z okresu dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły. Stanowi nowatorskie połączenie archiwalnych fotografii, dokumentów, eksponatów z multimedialnymi środkami przekazu.

Opowieść o mieście rozpoczyna się w dolnym korytarzu budynku, skąd następnie wchodzi się do ciemnej klatki schodowej, gdzie słychać słowa papieża wypowiedziane 16 czerwca 1999 roku na wadowickim rynku. Kolejne fragmenty ekspozycji przybliżają: okres duchowego formowania młodego człowieka, czasy szkolnej beztroski, chwile poświęcone na zabawę, wycieczki i rozrywkę.

W jednej sali zaaranżowano przestrzeń wadowickiego rynku sprzed 80 – lat: witryny - cukierni Hagenhubera, trafiki Waligórskiego, drukarni Foltinów, urocze dwukondygnacyjne kamieniczki i zarys najbardziej charakterystycznej dla miasta bryły kościoła. Tu również, odpoczywając na ławeczce, można posłuchać i obejrzeć prezentację „Jak to dawniej życie tętniło na rynku”.

następnej części stylizowanej na salę gimnastyczną TG "Sokół” zwiedzający oglądają kronikę i pamiątki z życia kulturalnego i artystycznego przedwojennego miasta. Ostatnia sala to pokój mieszczański wyposażony w charakterystyczne dla epoki meble oraz sprzęty, przybliżające tło epoki. Wystawa powstała przy współpracy merytorycznej z Małopolskim Instytutem Kultury.

Dzięki wspólnym staraniom Muzeum Miejskiego i Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II wydany został folder także zachęcający do zwiedzania wystaw: Wadowice Karola Wojtyły i "Skarb mojego życia". Replika Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Folder wydany został w sześciu wersjach językowych.

Pozostałe zdjęcia - to spacer po Wadowicach.

s/
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl