Rozmaitości
Środa, 10 lipca 2013 19:35

Pamiętamy! Obchody 70-tej rocznicy pacyfikacji Waksmunda (zdjęcia)

"W minioną niedzielę społeczność waksmundzka uczciła pamięć poległych i pomordowanych przez Niemców - partyzantów i ich rodzin, którzy zginęli 29.06.1943 oraz w czasie pacyfikacjach 4.07.1943 i 28.09.1943r. w Waksmundzie, a także w innych miejscach kaźni" - informują organizatorzy.
Organizatorem uroczystości był Społeczny Komitet Upamiętnienia Walki i Męczeństwa Wsi Waksmund przy współudziale Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej ROCH-a i Zgrupowania "Błyskawica" w tym Rekonstruktorzy Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica"w Waksmundzie.

Najpierw w miejscowym kościele odbyła się uroczysta Msza św,w której przewodniczył ks.Tadeusz Kozak. Licznie zgromadzili się parafianie.Mszę św.uświetniła obecność pocztów sztandarowych tj; - Sztandar Młodzieży Waksmundzkiej - Ochotniczej Straży Pożarnej - Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego - Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego koło Podhale - Rekonstruktorów Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" ponadto obchodom dodała splendoru orkiestra OSP Waksmund. Po mszy św. wszyscy zgromadzeni wraz z kapłanem, pocztami sztandarowymi i orkiestrą udali się na miejscowy cmentarz do kwatery poległych i pomordowanych partyzantów i ich rodzin. Tam przy wcześniej przyozdobionych biało-czerwonymi flagami i kwiatami mogiłach zostały wspomniane nazwiska poległych w intencji których,została odmówiona modlitwa. Członkowie RZP"Błyskawica"wystawili wartę honorową i zapalili znicze.

Cieszy fakt, że mogiła na Waksmundzkim cmentarzu pojednała mieszkańców, którzy wspólnie oddali cześć i pamięć bohaterom walczącym o wolną i niepodległą Polskę z niemieckim i sowieckim okupantem. Tak o naszych dzielnych przodkach napisał prof. Zygmunt Lubertowicz- świadek tamtych tragicznych dni w wierszu "Powrót Ostatni": ...
Za to, że ziemię umiłowali, gdzie owies z ostem się siał
Za to, że życie sprawie oddali, za wolność ludu i skał
Choćby się stary Turbacz zawalił, Ich czyn rycerski będzie trwał.

MK
-----
opr. s/

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl