Rozmaitości
Wtorek, 12 grudnia 2017 11:19

Oświęcim z kontrolowanym powietrzem

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zakupiło trzy czujniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza, które zaczną działać od 15 grudnia. Dzięki nim każdy mieszkaniec grodu znad Soły będzie mógł sprawdzić, czym oddycha w danej chwili.

Jak podaje oświęcimski magistrat, urządzenia badające jakość powietrza znajdą się na osiedlu Chemików, w Starym Mieście i na Zasolu. Lokalizację dobrano tak, aby pomiary prezentowały różne typy zabudowy i zanieczyszczeń spalinami.

- Czujniki mierzą stężenie pyłów PM1, PM2,5 i PM10. Pomiary pozwolą na rzeczywistą ocenę stanu jakości powietrza w poszczególnych częściach Oświęcimia – wyjaśnia Katarzyna Kwiecień z oświęcimskiego ratusza.

Wyniki będą dostępne na stronie www.looko2.com na także na stronie PEC i Urzędu Miasta.

– Nie mamy w Oświęcimiu stacji monitoringu, a chcemy wiedzieć, jakim powietrzem oddychamy – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – Stąd zrodził się pomysł zakupu czujników pomiaru jakości powietrza przez naszą spółkę miejską. Staramy się w różny sposób ograniczać niską emisję poprzez dotacje na wymianę pieców, termomodernizację budynków miejskich czy inwestycje Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Również strażnicy miejscy kontrolują, czym palimy w domowych piecach. Ważne jest też, abyśmy podnosili świadomość nas wszystkich, mieszkańców Oświęcimia, czym oddychamy i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie i jakość życia – dodaje.


Opr. eł/fot. Łukasz Razowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl