Rozmaitości
Środa, 22 czerwca 2016 22:28

Ostatnie wolne miejsca dla seniorów

Jak można się przygotować do wyzwań starości? Na symptomy jakich chorób szczególnie zwrócić uwagę? Co zrobić, by opóźnić przebieg pewnych procesów zachodzących w organizmie w określonym wieku? Odpowiedzi na takie pytania padły podczas wykładu inauguracyjnego projektu edukacji zdrowotnej „W sile wieku” realizowanego przez fundację Zdrowym Być. W tuchowskim Domu Kultury wygłosił go lekarz specjalista chorób wewnętrznych Mariusz Plichta.
Pierwszy wykład poświęcony był problemom zdrowotnym wieku senioralnego, które pojawiają się stosunkowo często, a nie będą one później szczegółowo omawiane podczas kolejnych wykładów. - Moją obecność tutaj można wytłumaczyć tym, że opiekuję się obecnie podopiecznymi w dwóch domach spokojnej starości i wiem z praktyki, z czym ludzie w określonym wieku mają największe problemy – mówi lek. Mariusz Plichta. Podczas prezentacji uczestnicy projektu mogli mu zadawać pytania, z czego korzystali. Poprosili np. o omówienie symptomów mogących wskazywać na potrzebę wykonania badań w diagnostyce raka jelita grubego.

Jak mówi prezes fundacji Zdrowym Być Barbara Malinowska- Fudala osoby w wieku 50+ wciąż mogą się zapisywać do udziału w warsztatach zdrowia, Są one organizowane zarówno w Tuchowie jak i w Wierzchosławicach. Pozostały ostatnie wolne miejsca. W tej sprawie należy telefonować pod numer: 14 6870400. Zapisy nie są natomiast potrzebne do tego, aby uczestniczyć w otwartych wykładach. Wystarczy na nie przyjść. Warto przypomnieć, że mieszkańcy powiatu dąbrowskiego mogą liczyć na organizację bezpłatnego dojazdu na zajęcia z Dąbrowy Tarnowskiej do Wierzchosławic. Pierwszy wierzchosławicki wykład, poświęcony fizjologii starzenia się w piątek 24 czerwca o godz. 15.00 w Centrum Kultury Wsi Polskiej. Wygłosi go lek. specjalista anestezjologii i intensywnej terapii Wojciech Praefort - dyrektor medyczny Centrum Zdrowia Tuchów, przy którym działa Fundacja Zdrowym Być. Dzień później w Wierzchosławicach o godz. 9.00 rozpoczną się warsztaty, które będą wprowadzały uczestników w cykl spotkań. Będzie to także okazja do poznania się i integracji grupy oraz miejsce do wyrażenia swoich oczekiwań i potrzeb dotyczących całego cyklu. Natomiast w Tuchowie kolejne spotkanie zaplanowano 15 lipca. Będzie ono poświęcone zdrowiu psychicznemu i zrozumieniu procesów zachodzących w psychice osoby starzejącej się.

Dodajmy, że projekt zainaugurowano uroczyście w obecności dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie Wiesławy Iwaniec, która reprezentowała starostę, wiceburmistrza Tuchowa Kazimierza Kurczaba, i prezesa Centrum Zdrowia Tuchów Tomasza Olszówki. Projekt „W sile wieku – kompleksowa profilaktyka seniorów” jest realizowany dzięki wsparciu Zarządu Województwa Małopolskiego.

źródło: materiał prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl