Rozmaitości
Środa, 13 lipca 2016 23:56

Orawskie posiady - czwarty dzień obchodów 450-lecia Jabłonki (zdjęcia)

Tym razem jubileusz Jabłonki przebiegał pod hasłem "spotkania ze sztuką i historią". Posiady rozpoczął wójt Antoni Karlak w holu Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce. Przywołał kilka faktów z historii Orawy. Przypomniał, że powinniśmy być dumni z naszych przodków, którzy osiedlili się na tych ziemiach. To im zawdzięczamy to, kim jesteśmy. Dziękował mieszkańcom Orawy za przyjęcie zaproszenia na tę piękną uroczystość.
Zaprezentowano najnowszy film o Jabłonce, zrealizowany przez Telewizję Kraków (scenariusz i realizacja Inka Bogucka). Najstarsi mieszkańcy Jabłonki opowiadali w nim o powojennych czasach, wskazywali na zmiany warunków i sposobu życia.

Posiady to rozmowy i dyskusje. Osoby, wypowiadające się o przeszłości Orawy, mówiły o tym, jak się żyło w II połowie XX wieku i co z tamtych lat pozostało w ich pamięci do dziś. Było poważnie i humorystycznie. Głos zabrali: Andrzej Woszczek, Marta Krawczyk, Emil Holla, Irena Grobarczyk, Józef Szperlak, Aniela Stopka, Julian Stopka oraz dwóch panów, którzy nie mieszkają na Orawie, ale czują się z nią związani. Byli to Zygmunt Sadlik z Krakowa oraz Adam Sawina z Raby Wyżnej.

Posiady w siedzibie Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce były poświęcone najnowszym publikacjom o Jabłonce: cz. II monografii pt. „Jabłonka – stolica polskiej Orawy” oraz albumowi pt. „Jabłonka na starej fotografii”. Na spotkanie zostali zaproszeni najstarsi mieszkańcy Jabłonki.

Autorami drugiej części monografii pt. „Jabłonka – stolica polskiej Orawy” są: Robert Kowalczyk, Barbara Zgama, Anna Paś-Filipek, Krzysztof Miraj, Andrzej Madeja, Andrzej Woszczek. Książka dotyczy lat 1945-2014, a jej tematem są historia administracji i życie gospodarcze Jabłonki. Zawiera ona najnowszą historię, która wielu mieszkańcom Jabłonki jest bliska, i którą jeszcze dobrze pamiętają. Tekst został uzupełniony licznymi fotografiami.

W albumie pt. „Jabłonka na starej fotografii” autorki – Grażyna Karlak i Aneta Bylicka ułożyły zdjęcia tematycznie. Wędrówkę po Jabłonce zaczynają od spojrzenia na kościół parafialny z różnych stron, z bliska i daleka, dawniej i dziś. Fotografie przedstawiają m.in.: starą plebanię; budowę kościoła Św. Brata Alberta; uroczystości kościelne, a także: przydrożne kapliczki, figury i dzwonnice; jabłonczańskie rodziny, wesela; dawne stroje; prace polowe; szkoły, zespół Małe Podhale, amfiteatr w Parku Tysiąclecia, Ochotniczą Straż Pożarną, Centrum Jabłonki.

Wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak podziękował Autorom obu publikacji, wręczając każdemu czerwoną różę. Posiady zakończył występ zespołu z Ukrainy.

Po południu w kościele pw. Św. Brata Alberta w Jabłonce-Borach odbyła się msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Jana Szkodonia.

UG Jabłonka, Barbara Zgama, zdj. Łukasz Sowiński
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl