Allmedica
Rozmaitości
Piątek, 24 marca 2023 10:00

Opieka koordynowana także w zakresie diabetologii

Cukrzyca jest najbardziej powszechną chorobą przemiany materii, dlatego też uznaje się ją za schorzenie cywilizacyjne. To jedna z przyczyn, dla których Mościckie Centrum Medyczne poszerzyło nowy typ świadczeń czyli tak zwaną opiekę koordynowaną o schorzenia z zakresu diabetologii. Z tej formy świadczeń skorzystało już w Mościcach pierwszych kilkunastu pacjentów.
- W Polsce z cukrzycą zmaga się ponad 9 % populacji. Liczba chorych, zwłaszcza po pandemii, rośnie. U tych pacjentów wyższe jest ryzyko raka, zawału serca czy udaru. Dlatego zdecydowaliśmy się na poszerzenie opieki koordynowanej – tłumaczy prezes Mościckiego Centrum Medycznego Jan Musiał. Jak informowaliśmy w ramach opieki koordynowanej lekarz POZ mają możliwość m.in. zlecania bardziej specjalistycznych badań, po które dotychczas pacjenci musieli się udać do specjalistów. Lekarze w ramach tej formy opieki udzielają tak zwanej porady kompleksowej, na której ustalają indywidualny plan leczenia. Ponadto odbywają się także konsultacje pacjenta z lekarzem specjalistą oraz lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Pacjenci korzystają też z porad edukacyjnych, które mają na celu poszerzenie wiedzy o chorobie i sposobach radzenia sobie z nią. Chorzy na ogół chętnie z nich korzystają. Zdarza się, że pomiędzy poradami telefonują, dopytując o szczegóły. Kolejnym rodzajem bezpłatnych świadczeń, dostępnych w ramach opieki koordynowanej są konsultacje dietetyczne. Tutaj zainteresowanie pacjentów także jest duże. Coraz częściej mają oni świadomość, jak istotny jest sposób odżywiania przy schorzeniach tego typu. Chętnie zapoznają się oni także ze publikowanymi wskazówkami dietetycznymi.

Opieka koordynowana dotyczy pacjentów z chorobami przewlekłymi, które są najczęściej diagnozowane. Znajdują się w nich cukrzycą typu 1, cukrzyca typu 2. Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku w Mościckim Centrum Medycznym tym sposobem opieki objęte zostały choroby układu krążenia tj.: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, migotanie przedsionków, przewlekła choroba niedokrwienna serca. Dodajmy, że w ciągu roku pacjent ma prawo do jednej porady kompleksowej, nie więcej niż 6 porad edukacyjnych oraz do 3 porad dietetycznych.

źródło: mat. prasowe

Wici
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl