Rozmaitości
Wtorek, 3 grudnia 2019 17:00

Odkryją świąteczne skarby górali spoza Podhala

Zaplanowane na sobotę seminarium w Rytrze przybliży najciekawsze bożonarodzeniowe zwyczaje, kultywowane przez różne grupy małopolskich Górali. Będzie między innymi o furmańskich rękawicach, pajtoku oraz Betleyemku.
Do udziału w zaplanowanym na najbliższą sobotę 7 grudnia wydarzeniu, zaprasza zespół realizujący projekt „Skarby Górali”. Ekipa ekspertów, miłośników folkloru, a przede wszystkich samych Górali z całego województwa dokumentuje arcybogate dziedzictwo kulturowe ludzi gór. Teraz przyszedł czas, by efektami swoich prac podzielić się z szerszym gronem.

„Na najbliższe miesiące zaplanowaliśmy cykl seminariów. Podczas każdego z nich skoncentrujemy się na wybranym zagadnieniu, które posłuży nam do pokazania tradycji, kultury bądź eksponatów z nim związanych” – wyjaśnia Anna Jarzębska, koordynatorka projektu i prezes Fundacji Mapa Pasji. „Rozpoczynamy od świątecznej tematyki. Przybliżymy najciekawsze, ale i te mniej znane zwyczaje od wieków towarzyszące Góralom w celebracji Bożego Narodzenia” – dodaje.

Uczestnicy odbywającego się w Rytrze seminarium przyjrzą się z bliska wyrabianym przez Górali Nadpopradzkich furmańskim rękawicom, obejrzą rekonstrukcję zagórzańskiej szopki z pajtokami, dowiedzą się, jak wyglądało na Spiszu chodzenie z Betleyemkiem oraz odkryją szopki i zwyczaje bożonarodzeniowe towarzyszące Góralom Białym. Wszystko to zostanie zaprezentowane, opowiedziane, przybliżone przez ludzi pochodzących z terenów, skąd te tradycje się wywodzą.
Uzupełnieniem góralskiej części będzie prezentacja wyników badań poświęconych Góralom Nadpopradzkim. Zespół badaczy pod kierunkiem dra Łukasza Sochackiego (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego) i dr Agnieszki Bednarek-Bohdziewicz (Uniwersytet Gdański) ostatniego lata przeprowadził dziesiątki rozmów z tą góralską grupą oraz skrupulatnie analizował materiały źródłowe. Jaki wizerunek Górali Nadpopradzkich wyłania się z tak obszernej analizy? O tym opowie dr Sochacki.

Całość seminarium dopełni prezentacja. Dowiedzieć się z niej będzie można, dlaczego do swojego smartfona warto zaprosić… Górala i w ten sposób skorzystać z mobilnej aplikacji zawierającej dziesiątki pasjonujących gier terenowych. Nie braknie też wątku marketingowego – Przemysław Zieliński z agencji reklamowej Wielka Radość opowie o tym, jak marketingowo nadać góralskim skarbom maksymalnego blasku.

Seminarium zakończy się panelem dyskusyjnym „Jak wykorzystać góralskie skarby do rozwoju edukacji regionalnej, turystyki i przedsiębiorczości?”

Wydarzenie odbędzie się w hotelu „Perła Południa” w Rytrze 7 grudnia (sobota).
Start o 10.00. Seminarium jest częścią projektu pt. „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” (współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020).

mat. prasowe, oprac wo/
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Hokej UNIA JP
Najczęściej czytane
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl