Rozmaitości
Poniedziałek, 4 grudnia 2017 15:07

Odbierz choinkę i poczuj ducha świąt w Małopolsce

Małopolski Mikołaj ma dla mieszkańców regionu 700 małych sadzonek świerka w doniczkach. Świąteczne drzewko każdy będzie mógł odebrać osobiście w Mikołajki, 6 grudnia wprost z nietypowego zaprzęgu, w którym rolę reniferów będzie pełnił… rower. Mikołaj będzie podróżował nim po uliczkach w pobliżu Rynku Głównego w Krakowie. Akcja rozpocznie się o godz. 9 i potrwa do godz. 17 lub do rozdania ostatniej sadzonki.
Nie bez powodu w tym roku Mikołaj do Małopolski przyjedzie rowerem, a nie swoim tradycyjnym zaprzęgiem i będzie rozdawał mieszkańcom sadzonki świerka. Mikołajkowa akcja jest bowiem podsumowaniem działań Województwa Małopolskiego w 2017 roku związanych z budową sieci tras rowerowych VeloMałopolska i promocją jazdy na rowerze. Świerk natomiast w polskiej kulturze ma znaczenie niezwykłe, wykraczające daleko poza bożonarodzeniową choinkę. Gałązka świerka posiada magiczną moc odpędzającą nieszczęścia. Na Podhalu bacowie zatykają ją za pas, by chroniła przed niepowodzeniem gospodarzy, juhasów i stada owiec. Górale wierzą także, że dobrze jest zasadzić świerk przy domu, gdyż skutecznie broni on przed chorobami, demonami i złymi mocami. Świerk jest też najczęściej wybieranym świątecznym drzewkiem.

- Sadzonki, które przygotowaliśmy dla mieszkańców będą towarzyszyć przeżywaniu najważniejszych świątecznych momentów, a potem mogą zostać zasadzone na działce czy w ogrodzie, będąc żywą fabryką produkującą tlen. Zapraszamy wszystkich gości do spędzenia świąt w naszym regionie i osobistego przekonania się, że właśnie w Małopolsce mieszka szczęście - mówi Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl