Rozmaitości
Wtorek, 7 czerwca 2016 19:36

Oczekiwana premiera farsy

15 czerwca krakowski Teatr Bagatela zaprasza na premierę farsy Marca Camolettiego „Pomoc domowa”.
Komedia nawiązuje do cieszącego się ogromnym powodzeniem spektaklu „Boeing, boeing – Odlotowe narzeczone” tytułową postacią Nadii. Dla rezolutnej i rezonującej pomocy domowej nowa praca oznacza nowe kłopoty. Miłośniczka wycieczek pod Grunwald oraz szeleszczących banknotów z pełnym poświęceniem i sprytem stara się ratować przed kompromitacją lubianych chlebodawców.

„La bonne Anna”, bo tak brzmi oryginalny tytuł sztuki, powstała przed kultowym „Boeingiem, boeingiem” w 1958 roku. Dziś przetłumaczona na nowo przez Bartosza Wierzbiętę nosi wszystkie – jakże oczekiwane przez publiczność – cechy klasycznej farsy.

W roli Nadii w czerwcowych spektaklach można będzie zobaczyć Annę Rokitę (od września także Małgorzatę Piskorz). W spektaklu, który ma podwójną obsadę, występują także panie: Karolina Chapko/ Kamila Klimczak, Kamila Pieńkos/ Kaja Walden oraz panowie: Marek Kałużyński/ Michał Kościuk, Maurycy Popiel/ Kosma Szyman.

Premiera „Pomocy domowej” w reżyserii stale współpracującego z Bagatelą Pawła Pitery i scenografią Joanny Schoen nie jest zamykającą sezon nowością. Krakowska Bagatela bowiem już piąty rok nie zawiesza działalności na czas wakacji. Na Dużej Scenie widzowie będą mogli wybrać coś dla siebie spośród granych w lipcu, sierpniu i wrześniu 15 tytułów.
Marc Camoletti urodził się w 1923 w Genewie we włoskiej rodzinie jako obywatel francuski. Zmarł w Deauville w 2003.
Początkowo był artystą malarzem, wkrótce zaczął pisać sztuki teatralne. Karierę rozpoczął w 1958, kiedy to trzy z jego sztuk były równolegle wystawiane w Paryżu. Najgłośniejsza z nich, Perła (oryg. La bonne Anna), miała 1300 wystawień. Dwa lata później napisał swój największy przebój komediowy Boeing Boeing. Sztuka ta w 1991 roku została wpisana do księgi Guinessa za rekordową liczbę wystawień – 17 500 w 55 krajach świata.


Paweł Pitera reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych oraz scenarzysta, jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom 1976) i Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTviT (dyplom 1980). Ponadto Pitera to także tłumacz i wykładowca Międzynarodowej Akademii Dokumentu Dragon Forum.

Największą popularność i uznanie zyskał jako reżyser serialu telewizyjnego „Na kłopoty... Bednarski” (1986). Od końca lat 90. poświęcił się realizacji filmów dokumentalnych o życiu Jana Pawła II, w tym ważnego „Świadectwa” z udziałem Michaela Yorka (2008).

Jest autorem seriali i pełnometrażowych filmów telewizyjnych, m.in. : „Powrót do Polski”; „Watykan Jana Pawła II”; „Czwarty król”; „Jan Paweł II i Jego przyjaciel”, „Tajemnice Watykanu”; „Maciek, rower i ekonomia”; „Ach, te okienka”.
Paweł Pitera wyreżyserował wiele sztuk teatralnych – głównie komedii i fars – w teatrach w Gdańsku, Rzeszowie, Poznaniu, Kaliszu, Olsztynie, Łodzi i Krakowie. Ponadto również reżyserował i był scenarzystą wiele teleturniejów, programów publicystycznych, muzycznych, edukacyjnych i reklamowych.

źródło: materiał prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl