Rozmaitości
Sobota, 28 kwietnia 2012 17:38

Nowe samoloty na nowotarskim lotnisku (zdjęcia)

NOWY TARG. Aeroklub NT wzbogacił się o dwa samoloty. JAK 12A będzie służył szybownikom, umożliwiając im wzbicie się powietrze. Z kolei Cessna 172S Skyhawk SP przeznaczona jest do szkoleń i treningów członków Aeroklubu. To najnowocześniejsza maszyna, jaka kiedykolwiek stacjonowała na nowotarskim lotnisku.
Samolot JAK 12A zakupiony został w listopadzie ubiegłego roku od Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie. Przeszedł generalny remont płatowca, m. in. pokryto go nowym płótnem i wymieniono wszystkie linki sterowe. Wykonano także szczegółową inspekcję silnika. Samolot, po wykonanych próbach w locie, otrzymał od Urzędu Lotnictwa Cywilnego zgodę na wykonywanie lotów.

Drugi samolot, który będzie bazował na nowotarskim lotnisku to Cessna 172S Skyhawk SP. Jak wyjaśnia ANT - "samolot został pozyskany przez inwestora prywatnego, członka naszego Aeroklubu, a następnie został oddany w użytkowanie w celach szkolnych i treningowych".

Cessna 172 Skyhawk posiada cztery miejsca, jest samolotem jednosilnikowym o charakterze górnopłata. To najprawdopodobniej najpopularniejszy samolot szkolno-treningowy na świecie.

Samolot jest wyposażony w awionikę opartą na Garminie G1000 z funkcją autopilota. Garmin G1000 jest to zintegrowany system instrumentów pokładowych stosowany w wielu samolotach lotnictwa ogólnego (General Aviation) oraz małych samolotach odrzutowych.

opr. s/

Zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl