Rozmaitości
Wtorek, 23 sierpnia 2016 16:04

Nowe ZSMU z Tarnowa w Kielcach

Sprzężenie dwóch różnych rodzajów uzbrojenia i stabilizacja. To najważniejsze zalety nowej wersji zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia ZSMU A5 z Zakładów Mechanicznych Tarnów. Sprzęt będzie jednym z wyrobów prezentowanych podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa załogi pojazdów moduły są montowane na różnego rodzaju pojazdach. W ubiegłym roku firma wyprodukowała blisko 20 ZSMU w wersji A3, które trafiły na kołowe transportery opancerzone KTO ROSOMAK WRT. W tym roku planowane są dostawy kolejnej partii sprzętu. Co ważne przedsiębiorstwo nabyło kompetencji do produkcji elektronicznych podzespołów według własnych rozwiązań technicznych.

W związku z postulatami dotyczącymi poprawy bezpieczeństwa żołnierzy na polu walki coraz większe znaczenie zyskuje sprzęt, dający takie możliwości. Rozwiązaniem, które może być montowane praktycznie na wszystkich pojazdach są właśnie zdalnie sterowane moduły uzbrojenia. Tarnowskie przedsiębiorstwo od lat przygotowuje się do roli głównego dostawcy tego rozwiązania dla Sił Zbrojnych RP. Prócz zastosowania na kołowych transporterach opancerzonych, czołgach czy wozach dowodzenia mogą one z powodzeniem stanowić wyposażenie okrętów, szybkich łodzi patrolowych oraz obiektów stacjonarnych. Chroniony strzelec, który pozostaje we wnętrzu za pomocą zdalnego sterowania może zwalczać zarówno cele naziemne, jak i powietrzne oraz znajdujące się na wodzie. O elastyczności tego rodzaju sprzętu, pozwalającej dostosować go wymagań współczesnego pola walki, świadczy możliwość aplikacji różnych rodzajów uzbrojenia. Zastosowanie elektroniki i nowoczesnych urządzeń optoelektronicznych pozwala na możliwość wykorzystania sprzętu w różnych warunkach klimatycznych oraz atmosferycznych. Moduły zostały zintegrowane z głowicą optoelektroniczną, posiadającą kamery: telewizyjną i termowizyjną oraz dalmierz laserowy.

Różne rodzaje broni, które można adaptować do wykorzystania w modułach otwierają karabiny maszynowe 7,62 mm. W przypadku zapotrzebowania na większą siłę ognia można wykorzystywać karabiny 12,7 mm. Wśród sprzętu, który jest montowany na platformie znajdują się także: wyrzutnie pocisków rakietowych, granatniki oraz zespół wyrzutników granatów dymnych. Badań ZSMU zakończonych pozytywnymi wynikami prócz KTO Rosomak Wozu Rozpoznania Technicznego dokonywano dotychczas także na pojazdach DZIK, HAMMER, TUR, TUR-2 oraz na samochodzie ciężarowo-osobowym typu HMMWV, jak również na Artyleryjskim Wozie Rozpoznawczym na podwoziu kołowym.

źródło: material prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl