Rozmaitości
Piątek, 20 lipca 2018 16:35

Nowa wystawa solniczek w Muzeum Żup Krakowskich (zdjęcia)

Największa w Polsce kolekcja cennych solniczek w Zamku Żupnym w Wieliczce wzbogaciła się o dziesięć nowych eksponatów. Są to dwa serwisy przyprawowe: rokokowy unikat z porcelany oraz wykonany ze srebra w latach 1773-75 w Augsburgu, a także osiem nowych solniczek. Najstarsza z nich, wykonana z agatu, ma kształt kielicha i pochodzi z ok. 1500 roku.
Jedyny w Polsce jest także rokokowy serwis przyprawowy, datowany na rok 1760, który powstał w manufakturze porcelany w Höchst.

Komplet składa się z wysokiej dekoracji środka stołu oraz czterech wolno stojących figurek - alegorii czterech pór roku - z pojemnikami na przyprawy. Serwis wyróżnia się najwyższym poziomem wykonania figurek i dekoracji malarskich oraz bardzo dobrym stanem zachowania. Ma też imponujące rozmiary: liczy 60 na 57 na 47 cm, co sprawia, że należy do serwisów przyprawowych.

Wielickie muzeum zakupiło ten zabytek (z pomocą finansową Ministerstwa Kultury) w Monachium, w renomowanej firmie specjalizującej się w handlu wczesną porcelaną europejską, a historia tego kompletu jest niezwykła.
Od końca XIX wieku serwis był przechowywany w pałacu w centrum Paryża należącym do rodziny przemysłowców, którzy kolekcjonowali porcelanę. Przetrwał konfiskatę niemiecką podczas II wojny światowej, a po zwrocie go właścicielom spędził kilkadziesiąt lat zapakowany w skrzyniach.

Ponownie ujrzał światło dzienne dopiero w 2014 roku, kiedy trzecia generacja spadkobierców wprowadziła go do obrotu na europejskim rynku sztuki. Serwis jest tak dobrze zachowywany, że przed pokazaniem go na wystawie nie wymagał żadnych zabiegów renowacyjnych.

Na nowej muzealnej wystawie znajdują się także: ozdobiony cytrynami srebrny serwis przyprawowy z okresu baroku, cztery szklane solniczki wykonane w firmie Tiffany’ego, pojemniczek na sól w całości ze złota, zdobny w monogram - litera E umieszczona pod koroną, który jest wiązany z księciem Ernestem II Sachsen-Coburg-Gotha, starszym bratem Alberta, męża królowej brytyjskiej Wiktorii. To jedyna szczerozłota solniczka w wielickiej kolekcji. W muzeum są także dwie srebrne solniczki z kolekcji Rothschildów, pochodzące z XVI wieku.

Wystawę najcenniejszych solniczek w wielickiej kolekcji można będzie w sobotę i niedzielę - 21 i 22 lipca w godz. 9-20 zwiedzać za darmo (w sobotę wszyscy, w niedzielę mieszkańcy gminy Wieliczka).

Ekspozycja czynna będzie w Zamku Żupnym, ul. Zamkowa 8, codziennie (z wyjątkiem poniedziałków), w godz. 9.00-20.00

Cena biletu: 8 zł – bilet normalny, 5 zł – bilet ulgowy (zwiedzanie wystaw stałych i czasowych w Zamku Żupnym)

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Muzeum Żup Krakowskich
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl