Rozmaitości
Czwartek, 5 kwietnia 2018 21:56

Norman Davies: Wykład "Przypadki w historii" (zdjęcia)

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Uniwersytet Jagielloński i Miasto Kraków zaprosili na wykład "Przypadki w historii", który wygłosił światowej sławy historyk prof. Norman Davies. Spotkanie było kolejnym w ramach cyklu "Wielkie Pytania w Krakowie" i odbyło się 5 kwietnia.
Historyk, prof. Norman Davies, autor wielu prac poświęconych historii Polski oraz Europy, zwłaszcza XX-wiecznej, takich jak „Boże igrzysko”, „Powstanie 44” czy „Europa między Wschodem a Zachodem”. W wielu swoich bestsellerowych książkach prof. Davies łączy perspektywę historyka oraz reportera i podróżnika – m.in. w najnowszej „Na krańce świata” z 2017roku.

W ramach kolejnej edycji „Wielkich Pytań w Krakowie” zastanowiliśmy się nad rolą przypadków w historii. Czy istnieje logika dziejów? Jak wielką rolę w historii odgrywały zdarzenia nieprzewidywalne? Czy historii nie piszą zwycięzcy, tylko przypadki? Jak w ogóle w badaniach historycznych można zmierzyć się z problemem przypadku? Czy historycy nie próbują być zbyt racjonalni, szukając uzasadnień dla zdarzeń, o których w głównej mierze decydował przypadek?

Wielkie Pytania w Krakowie to wspólny projekt Centrum Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Miasta Kraków, którego celem jest pokazywanie nauki jako istotnego obszaru ludzkiej kultury.

Razem z zapraszanymi gośćmi zastanawiamy się nad współczesnymi odpowiedziami na pytania, które ludzie stawiają sobie od wieków i które wielokrotnie stanowiły inspirację do powstania wielu dzieł literackich, muzycznych czy sztuk wizualnych.

Cykl „Wielkie Pytania w Krakowie” towarzyszy Copernicus Festival, którego motywem przewodnim w 2018 r. będzie przypadek.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe organizatorów
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl