Kopalnia
Rozmaitości
Poniedziałek, 22 lutego 2021 15:45

Nim wstanie dzień – spacer po krakowskich instalacjach artystycznych

Od soboty 20 lutego do niedzieli 28 lutego w dziesięciu miejscach na terenie Krakowa będzie można oglądać instalacje artystyczne wykonane przez krakowskich artystów. To projekty, które pierwotnie mieliśmy oglądać 1 stycznia, ale ze względu na obostrzenia koronowirusowe ich prezentacja została odwołana. Ze względów technicznych część prac będzie pokazywana tylko przez dwa pierwsze dni, czyli 20–21 lutego.

A takie instalacje można było i będzie można jeszcze zobaczyć najlepiej po zmroku


Przemysław Czepurko "Za dzień za dwa za noc za trzy" (20-21.02) – przy Powiślu 11 powstanie instalacja łącząca elementy świetlne i typograficzne, oparta na cytacie z ballady Nim wstanie dzień. Melancholijne słowa piosenki niosą przecież także nadzieję: znowu do tańca ktoś zagra nam, może już…


Hubert Kaszycki "Pattern of Madness" (20-21.02) – na Rynku Głównym, przed Pałacem Potockich, zobaczymy instalację operującą światłem jako medium, która nawiązuje do problematyki społecznej – zagadnień dysfunkcji i chorób psychicznych.


Piotr Kowalski "Hidden Reflections" (20-21.02) – w alei Róż pojawi się instalacja zbudowana z metalowych elementów, wypełniona laserami. Wszystko po to, by dać namiastkę prawdziwego szaleństwa.


Przemysław Krzakiewicz "Przestrzeń sterylna" (20-28.02) – dzięki tej instalacji w Barbakanie promienie UV-C stworzą strefę sterylną.


Borys Kunkiewicz "Reset" (20-21.02) – na ul. Szewskiej przeżyjemy prawdziwy reset. Przez jeden moment w roku, uwaga całego świata skupia się w tym samym punkcie. Godzina 00:00 jest niesamowicie silnym symbolem tej chwili. Jest znakiem ukończenia kolejnego cyklu, "zresetowania się" świata.


"SPACE START+dŻiNn" w składzie: Katarzyna Godyń-Skoczylas, Małgorzata Kaczmarska, Maciej Słota Niezidentyfikowany obiekt świetlny (20-21.02) – na placu przed Collegium Novum zawiśnie prawdziwie niezidentyfikowany obiekt wchodzący z odbiorcami w wizualno-werbalną interakcję, oparty o technologię hologramu 3D.


Borys Kunkiewicz "Studio Tokamak" (20-21.02) – na Małym Rynku pojawi się zjawiskowy Tokamak, czyli źródło energii przyszłości. Torusowy kształt tokamaków stał się dla artysty symbolem zmian i nadziei na lepsze jutro.


Dominika Lasota "Kryształy" (20-28.02) – plac św. Marii Magdaleny wypełni się różnej wielkości kryształami lodu, płatkami śniegu lub gwiazdami.


Barbara Wojewoda, Katarzyna Smożewska "Portrety mieszczan krakowskich" (20-21.02) – Altana na Plantach zamieni się w jeden wielki lampion stworzony z patchworkowych obrazków mieszkańców Krakowa. Praca ma zachęcić do głębszej refleksji nad obecnością podobnych naszym bohaterom osób w ich życiu.


Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng "White Hole/Biała dziura" (20-28.02) – w Rynku Podgórskim stanie praca inspirowana hipotetycznym zjawiskiem białych dziur, czyli miejsc we Wszechświecie emitujących materię i energię w procesie odwrotnym do tego, który zachodzi w czarnych dziurach.


źródło: fot.Tomasz Cichocki, materiały prasowe KBF

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl