Golemo
Rozmaitości
Poniedziałek, 20 października 2014 23:15

Nie bój się kultury Islamu

Pod tym nieco prowokacyjnym hasłem odbyło się w skalskim domu kultury spotkanie o islamskiej kulturze. Gościem skalan był dr Piotr Niźiński, naukowiec z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.
Prawie każdego dnia dowiadujemy się, że doszło na świecie do zamachu, w którym brali udział islamiści. To oni bywają najczęściej sprawcami porwań lub aktów samobójczych. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się „z pierwszej ręki” czy tak naprawdę jest się czego bać?

- Sprawcy zamachów i aktów terrorystycznych to radykałowie i ekstremiści. Nie należy wierzyć, że reprezentują oni całe społeczeństwo. Celem islamu nie jest posługiwanie się przemocą - wyjaśniał zgromadzonym naukowiec.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się na czym tak naprawdę polegają dogmaty islamu i czym różnią się od chrześcijaństwa. Okazuje się, że kultura islamska i tradycja to coś bardzo pięknego i wartościowego. Przeciętny Europejczyk przeważnie jej nie zna. Religia islamska obejmuje cały aspekt życia. Niebagatelną rolę odgrywają w niej anioły i Dzień Ostateczny. Każdy człowiek ma swoje przeznaczenie ale nie zawsze ono się spełnia. Powodem jest zły los, który może wpływać na to, że nam się nie wiedzie. Publiczność pytała także o tradycje związane ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych. - Cmentarze islamskie są rzadziej odwiedzane, niż w innych religiach. Ciało musi być pochowane wciągu doby i nie wolno go kremować. Pogrzeb powinien być jak najskromniejszy -odpowiadał na pytania publiczności naukowiec.

Każdy z gości mógł także napić się doskonałej kawy z kardamonem i wschodniej herbaty. Kulturę arabską poznawaliśmy także poprzez zmysły. Za tydzień w skalskim Domu Kultury inne spotkanie z nieznaną kulturą. O szczegółach napiszemy już wkrótce.

Anna Mączka
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl