Golemo
Rozmaitości
Czwartek, 29 sierpnia 2013 22:22

Narodowy Balet Beninu. Egzotyczni goście w Zakopanem (zdjęcia)

W tym roku bardzo ciekawym i egzotycznym uczestnikiem 45MFFZG jest zespół z afrykańskiego Beninu. Występuje on poza konkursem, ponieważ nie prezentuje folkloru z rejonu górskiego. Niemniej jednak jest wielką atrakcją festiwalu i cieszy się dużym zainteresowaniem i aplauzem publiczności.
Narodowy Balet Beninu działa pod auspicjami Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i jego misją jest promowanie tradycyjnej kultury Beninu. Dyrektorem Zespołu jest Marcel Zounon, który na festiwalu jest również przedstawicielem Ministerstwa Kultury Beninu. Choreografem Baletu jest Coffi Allade. Wyjazd grupy do Polski i Europy był możliwy dzięki Stowarzyszeniu Kultury Narodowej i Tradycyjnej w Gannat we Francji, Ministerstwu Spraw Zagranicznych Beninu, Ministerstwu Kultury, Ministerstwu Finansów oraz Konsulatowi i Ambasadzie Francji w Beninie.

Benin położony w Afryce Zachodniej, sąsiaduje z Togo, Burkina Faso, Nigerią i Nigrem. Zdecydowana większość ludności zamieszkuje niewielkie południowe wybrzeże kraju. Językiem urzędowym jest francuski, a mieszkańcy Beninu są przeważnie wyznania rzymskokatolickiego, muzułmańskiego lub protestanckiego, popularny jest tu też kult voodoo (animizm), a wielu mieszkańców pielęgnuje stare tradycje przodków wzywając ich duchy. Kultura mieszkańców Beninu jako kraju z niewolniczą i kolonialną przeszłością jest przedmiotem szczególnej troski działaczy kulturalnych i animatorów kultury, wspierana jest także przez władze państwa.

Goście z Afryki prezentują na zakopiańskim Festiwalu serię tradycyjnych tańców: tańce z maskami („Guèlèdè”), taniec, podczas którego wykonawcy wydają tajemnicze dźwięki („Sinsinnou”), taniec ku czci bóstwa, które chroni przed chorobami („Sakpata”), taniec ukazujący triumfalny powrót po wojskowej ekspedycji, ukazujący bohaterstwo kobiet („Dogda”) oraz taniec wojenny ukazujący dzielnych wojowników króla, walczących pod jego czujnym okiem („Hounga”).

Źródło: Biuro Prasowe MFFZG
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl