Rozmaitości
Piątek, 2 września 2016 13:03

Narodowe Czytanie na krynickich plantach

W tym roku Krynica- Zdrój po raz pierwszy włączy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, które będzie miało miejsce w najbliższą sobotę, 3 września. Fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza przeczytają m. in.: aktorzy Teatru Odwróconego w Krakowie, krynicka młodzież, przedstawiciele różnych instytucji: policji, straży pożarnej, GOPR-u, biblioteki publicznej, nauczyciele oraz wolontariusze.
Impreza odbędzie się w Parku im. Romana Nitribitta przy ul. Piłsudskiego, na plantach u stóp sanatorium Continental i Lwigrodu. Start o godz. 10.00.

Z inicjatywą organizacji Narodowego Czytania wystąpiła Młodzieżowa Rada Miejska w Krynicy-Zdroju. Kaja Gagatek, Karolina Fedorczak i Kasia Łuszczewska wzięły na siebie przygotowanie i prowadzenie całej akcji. Dziewczyny poprosiły o wsparcie w organizacji tego wydarzenia Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Tegoroczna lektura - „Quo vadis” H. Sienkiewicza została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. „ To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić” – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. „Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Warto dodać, że jej autor jest jednym z najpopularniejszych pisarzy polskich. W 1905 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.

A. Jarosz
Wykorzystano materiały ze strony www.prezydent.pl
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl