Rozmaitości
Niedziela, 26 marca 2023 12:22

Narciarstwo Wolności Wojciecha Szatkowskiego i koncert Justyny Lasiak (zdjęcia)

Motto przewodnika brzmi “Wolny człowiek, to taki, który w górach idzie swoją drogą - cytował Stephane Brosse Wojciech Szatkowski, pracownik Muzeum Tatrzańskiego i autor przewodnika Narciarstwo Wolności. - Przesłanie tego przewodnika jest takie, żeby się ruszać, żeby te ok. 100 dni w zimie spędzić na nartach, żeby zrobić te 100 wyjść - dodał autor.
Narciarstwo Wolności, to projekt Wojciecha Szatkowskiego na 100-lecie niepodległości. Swoje wyjścia opisał w przewodniku, ale także udzielił praktycznych rad odnośnie wypraw i sprzętu, jaki należy zabrać.

Narciarstwo Wolności, to projekt z 2018 roku, kiedy na 100-lecie niepodległości wszedłem na 100 szczytów. Są tam Bieszczady i królowa Tarnica 1346 m. To jeden z fajniejszych zjazdów w polskich górach w dodatku w połączeniu z panoramą, bo w ładny dzień widać Tatry. Widać też góry Ukrainy i Słowacji. Jest Śnieżka 1602 m w Karkonoszach. Góra jest ciekawa z tym małym czeskim schroniskiem. Są Tatry i mój ulubiony zjazd z Kopy Kondrackiej 2005 m, ale są też dzikie góry jak Lackowa w Beskidzie Niskim - zdradza szczegóły przewodnika Wojciech Szatkowski.

Narciarstwo skitourowe daje przede wszystkim swobodę. To jeden z powodów, dla których ten rodzaj narciarstwa bardzo zyskał szybko wielu zwolenników. - Poza parkami narodowymi można chodzić gdzie się nam podoba, bo nie łamiemy przepisów, a w parkach chodzimy po szlakach, czyli tam, gdzie jest wolno. Jest bardzo dużo w Polsce gór, które można na nartach skitourowych zdobyć, czyli wejść na nie, a później zjechać. Jest różnorodność, bo mamy skaliste Tatry, ale też lesiste Bieszczady i bardzo gęste góry Beskidu Niskiego. Ta różnorodność jest najważniejsza w tym wszystkim - zaznacza Wojciech Szatkowski.

Spotkanie rozpoczął i zakończył występ Justyny Lasiak.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl