Rozmaitości
Niedziela, 21 września 2014 22:11

Naprawdę szałowe dożynki (zdjęcia)

Gdyby w polskich wsiach wprowadzono nakaz obchodzenia dożynek z humorem i dowcipnego dekorowania bram wejściowych - fama, że Polacy należą do pesymistów i malkontentów szybko by znikła.
Do takiego wniosku można dojść oglądając postacie ze słomy witające przechodniów u progów domostw w Nowej Wsi w gminie Skała. Przepięknie i pomysłowo wykonane figurki zapowiadały, że rozpoczną się niezwykłe dożynki. Tak też się stało.

Dożynki obchodzono przy nowym budynku remizy strażackiej. Oprócz miejscowych i państwowych jak na dożynki przystało - oficjeli - nie zabrakło najlepszych gospodyń z okolicznych wsi, które wykonały przepiękne wieńce dożynkowe. Władze gminy wręczyły dyplomy najlepszym gospodarzom dziękując im za ciężką pracę. Nową Wieś odwiedził także Dyrektor Małopolskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Włodzimierz Okrajek. Piękną i ciężka pracę rolnika podsumował porównując ją do zawodu lekarza: - Lekarz popełnił błąd ziemia przykryje, rolnik popełnił błąd - ziemia pokaże.

Jak na każdych dożynkach przystało gospodarz gminy burmistrz Tadeusz Durłak pokroił dożynkowy chleb. Dyrektor miejscowego Domu Kultury Grzegorz Kowalik porównał ten symbol dożynek do słynnego powiedzenia Brata Alberta:„ aby w życiu być dobrym jak chleb”.

Dużą niespodzianką była obecność na dożynkach konsula Generalnego Ukrainy Witalija Maksymenko oraz zespołu tanecznego z Ukrainy „Słoneczko”.

Porównując te dożynki do wielu innych podziwiałam zmysł organizacyjny i bogactwo programu. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie bo o to przecież chodzi. Dożynki to symbol pięknego święta i wspólnoty. Dopóki będziemy je kultywować, dotąd nie stracimy tożsamości.

Tekst i zdj. Anna Mączka
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl