Rozmaitości
Czwartek, 31 lipca 2014 20:56

Największe w dziejach upamiętnienie Zagłady Romów. Ceremonia w Auschwitz

W sobotę 2 sierpnia br. na terenie Auschwitz-Birkenau Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady odbędzie się ceremonia upamiętniająca Zagładę Romów. Weźmie w niej udział ponad 1000 osób z 25 państw. Będzie to punkt kulminacyjny obchodów 70. rocznicy Zagłady Romów, które w tym roku organizowane są na niespotykaną dotychczas skalę.
W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. w komorze gazowej nr V Obozu Auschwitz Niemcy zgładzili, wszystkich pozostających przy życiu 2897 jeńców pochodzenia romskiego: mężczyzn, kobiety i dzieci. Ich ciała zostały spalone w dołach w pobliżu krematorium. W tym dniu obchodzony jest Dzień Pamięci o Zagładzie Romów.

2 sierpnia br. Międzynarodowa Sieć Organizacji Młodzieżowych Romskich ternYpe i jej partnerzy organizują na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau – spotkanie ponad 1000 młodych Romów i nie-Romów z 25 krajów, Tego dnia m.in. będzie miała miejsce ceremonia upamiętniająca pod Pomnikiem Zagłady Romów i Sinti, a także wspólna wizyta młodych ludzi wraz z Ocalałymi w Byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Ceremonia rozpocznie się o godz. 11.45.

Nigdy dotychczas obchody rocznicy Zagłady Romów nie były organizowane na tak dużą skalę Celem podejmowanych działań jest zbudowanie wspólnej pamięci historycznej i przekazywanie pamięci o ofiarach reżimu nazistowskiego przyszłym pokoleniom.

Upamiętniające akcje przygotowane przez młodzież ernYpe i jej partnerzy przygotowali kilka akcji upamiętnienia wydarzeń z 2/3 sierpnia 1944 przez i dla młodych ludzi – będą one miały miejsce między godziną 14. a 17. Dziennikarzy chcących wziąć udział w uroczystościach prosimy o kontakt z biurem prasowym, w celu uzyskania akredytacji. Akredytowanym przedstawicielom mediów organizatorzy zapewniają transport z Krakowa do miejsca uroczystości.

mat. prasowy, opr.s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl