Kopalnia
Rozmaitości
Środa, 14 lipca 2021 07:40

Muzeum nie musi być w muzeum

Przez cały lipiec i sierpień Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na plenerową, interaktywną i otwartą dla szerokiej publiczności wystawę
Jest ona zarazem ćwiczeniem wyobraźni oraz próbą przeobrażenia „kawałka świata”, w tym przypadku placu Wolnica w Krakowie. Dzięki tej interwencji pusta przestrzeń niegdysiejszego „forum liberum” zapełnia się instalacjami, pośród których każdy może znaleźć miejsce dla siebie.

Aranżacja czerpie z bogatych zbiorów Muzeum, w tym ze spuścizny Warsztatów Krakowskich, a także wzorów kultury tradycyjnej (wycinanki, malowanki, stroje, zdobienia). Opowiada o niegasnącej woli tworzenia, o potrzebie zostawiania śladu po sobie, o relacjach z materią i formą.

Wystawie towarzyszą wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat oraz dla grup zorganizowanych.


Poniżej informacja prasowa na temat wystawy i szczegółowe informacje:

Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało 110 lat temu i od początku swego istnienia kolekcjonuje rzeczy, będące rozmaitymi świadectwami życia. Tworzą one najstarszą kolekcję etnograficzną w Polsce. Stanowi ona zwierciadło, w którym można rozpoznać część własnej historii, kultury, a poprzez nie wejrzeć głębiej w siebie.

Przecież kolekcja etnograficzna to niewyczerpane źródło inspiracji, a dziedziczenie to proces żywej relacji pomiędzy przeszłością i teraźniejszością.

W tym duchu realizujemy rozmaite przedsięwzięcia, budując dialog pomiędzy muzealnikami, projektantami, artystami i publicznością. Podejmujemy też działania wykraczające poza muzealną klasykę, poszerzając obszar oddziaływania muzeum i wychodząc z aktywnością w przestrzeń publiczną, aby współtworzyć nowe krajobrazy.

Wystawa „Muzeum nie musi być w muzeum” jest kolejnym krokiem na tej drodze. Plenerowa, interaktywna i otwarta dla szerokiej publiczności ekspozycja jest zarazem ćwiczeniem wyobraźni oraz próbą przeobrażenia „kawałka świata”, w tym przypadku placu Wolnica w Krakowie. Dzięki tej interwencji pusta przestrzeń niegdysiejszego forum liberum zapełnia się instalacjami, pośród których każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Aranżacja czerpie z bogatych zbiorów Muzeum, w tym ze spuścizny Warsztatów Krakowskich, a także wzorów kultury tradycyjnej (wycinanki, malowanki, stroje, zdobienia). Opowiada o niegasnącej woli tworzenia, o potrzebie zostawiania śladu po sobie, o relacjach z materią i formą.

Warto podkreślić, że działania polegające na wyjściu poza mury muzeum i podjęcie aktywności w przestrzeni publicznej uważamy za niezwykle ważny obszar współpracy z publicznością, który pozwala odzyskać przestrzeń i sprzyja wykorzystaniu kapitału społecznego. Tworzy także nowy kanał dla upowszechnienia kolekcji muzealnej oraz stanowi szansę na uspołecznienie narzędzi pracy etnografa. Wreszcie: pozwala zmieniać świat. Przestrzeń wspólna to dziś jedno z najcenniejszych i zarazem najbardziej deficytowych dóbr, a jej demokratyczne i mądre współdzielenie stanowi niezaprzeczalną wartość i zarazem wyzwanie, z którym warto się zmierzyć.

pomysł wystawy: Katarzyna Piszczkiewicz
projekt aranżacji i malatury: Olaf Cirut
redakcja: Dorota Majkowska-Szajer
system identyfikacji graficznej: Katarzyna Wojtyga
tłumaczenia: Klara Laudańska
wsparcie techniczne: Tomasz Ostafin
prace realizacyjne: PHU Lisowski
koordynacja dostępności: Olga Błaszczyńska
promocja: Olga Łuczyńska-Gawron, Natalia Ciemborowicz-Luber

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.
Partnerem projektu jest Miasto Kraków.


Wystawie towarzyszyć będą wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat oraz dla grup zorganizowanych.

Uczestników indywidualnych zapraszamy w każdą sobotę (od 10 lipca do 14 sierpnia) na cykl spotkań „Zabawki na warsztacie”. Każde trzy spotkania to opowieść o trzech etapach tworzenia prostej zabawki: nadawaniu jej kształtu z użyciem prostych materiałów, wprowadzaniu w ruch i określaniu cech kolorem.

PROGRAM WARSZTATÓW:

FORMA
(10 i 31 lipca - grupa 1. godz. 10.00-11.30; grupa 2. 12.30-14.00)
Budowanie pomysłowych zabawek o zmiennej formie.
Uaktywnimy zmysł dotyku, testując różne materiały i zastanowimy się jak wykorzystać je w naszym projektach. Zbadamy, czy faktura wpływa na wizualny odbiór zabawki. Z pomocą wyobraźni i kreatywnie wykorzystanych prostych elementów stworzymy fantastyczne rośliny i zwierzęta. Każdy zabierze do domu własną zabawkę, którą będzie mógł potem przebudować.

RUCH
(17 lipca i 7 sierpnia - grupa 1. godz. 10.00-11.30; grupa 2. 12.30-14.00)
Zaprosimy Was do przepełnionego dynamiką, kolorowego świata Zofii Stryjeńskiej. Poznamy mechanizmy działania ruchomych zabawek ludowych. Zobaczymy, jak inspirowane ludowością zabawki artystki, wpuszczone w ruch, ożywają, tworząc prawdziwy spektakl. Wcielając się w konstruktorów, zbudujemy własne, kinetyczne, poruszające się w tańcu zabawki.

KOLOR
(24 lipca i 14 sierpnia - grupa 1. godz. 10.00-11.30; grupa 2. 12.30-14.00)
Czym jest dizajn i etnodizajn? Pobudzimy Waszą wyobraźnię i emocje, zastanowimy się jakie znaczenie ma kolor i czy zabawki mogą być inspiracją do projektowania graficznego. Każdy uczestnik stworzy swój niepowtarzalny wzór inspirowany motywami etnicznymi, który finalnie naniesie na koszulkę.


INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Liczba uczestników zajęć: do 20 osób w każdej z grup
Czas: 90 minut
Koszt udziału dziecka: 8 PLN
Zapisy prowadzimy na poszczególne warsztaty za pomocą formularza dostępnego na naszej stronie internetowej www.etnomuzeum.eu. Aby wziąć udział w całym cyklu należy zapisać się na wszystkie trzy tematy (każdy z warsztatów będziemy prowadzić dwukrotnie w ciągu dnia (grupa 1 i grupa 2)  oraz dwukrotnie w ciągu miesiąca.
Organizatorzy nie zapewniają dzieciom opieki.

Honorujemy:
Karta Dużej Rodziny  - 30% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę
Krakowska Karta Rodzinna - 30% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę
Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym dzieckiem - 30% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę


Dla grup zorganizowanych przygotowaliśmy odbywającą się w przestrzeni wystawy grę „Wyobrażam – wyrażam”

Wyobrażam - wyrażam - gra w ramach cyklu "Zabawki na warsztacie"

Ekspozycja inspirowana jest twórczością Warsztatów Krakowskich, m.in. projektami Zofii Stryjeńskiej (zabawki) i Józefy Kogut (tkaniny batikowe). Uczestnicy zajęć, rozwiązując zadania ukryte pośród wielkich modeli zabawek i pobudzających wyobraźnię plansz, stworzą własny projekt. Dowiedzą się czym jest etnodizajn i jak kolor nadaje znaczenie formie.

Miejsce: przestrzeń wystawy plenerowej MEK na placu Wolnica
Cena: grupa do 11 osób - 88 PLN, każda kolejna osoba +8 PLN
Maksymalna ilość osób: 30
Rekomendowany wiek uczestników: 6 - 10 lat
Szczegółowe informacje i rezerwacje: Anna Sereda, tel. 12 430 60 23, pn.-pt. w godz. 9.00 –16.00.

Rezerwacje przyjmujemy od 28 czerwca 2021. Warsztaty prowadzić będziemy od 12 lipca do 13 sierpnia.


mat. prasowe, fot. Joanna Liber (Rytter)
TdP
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl