Golemo
Rozmaitości
Piątek, 3 stycznia 2014 18:01

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na spotkanie z historią narciarstwa

W najbliższą niedzielę Wojciech Szadkowski zabierze słuchaczy do początków narciarstwa podczas prezentacji "Wokół telemarku, skijorzy, łuku z oporu i świata dawnych nart".
5 stycznia o godzinie 18:00 w zadaszonej części miasteczka H&M Loves Zakopane znajdującego się na Placu Niepodległości odbędzie się spotkanie, które przeniesie uczestników do zamierzchłych czasów początku narciarstwa. O pierwszych narciarzach w Tatrach Polskich, pierwszych zawodach narciarskich, „wyrypach narciarskich", dawnej modzie narciarskiej, Mariuszu Zaruskim, Stanisławie Barabaszu opowie Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

„Wokół telemarku, skijorzy, łuku z oporu i świata dawnych nart" to tytuł prezentacji multimedialnej, która przybliży słuchaczom początki "białego szaleństwa" w Tatrach. Czasy, kiedy pierwsze próby użycia nart przeprowadzili w Tatrach i w okolicach Zakopanego pionierzy narciarstwa: Stanisław Barabasz, Mariusz Zaruski, Stanisław Zdyb, Józef Oppenheim i inni. Dzięki nieznanym dotychczas filmom i zdjęciom prezentacja przeniesie widzów do czasów, kiedy narciarzy nazywano "skijorzami" lub "spuscocami". W tej narciarskiej opowieści sprzed ponad 100 lat nie zabraknie oczywiście kobiet. I pierwszych górali, jeżdżących na "Ski", jak Klemens "Klimek" Bachleda, czy Stanisław Gąsienica-Byrcyn. Nie zabraknie epickiej historii o zjeździe na nartach z Zawratu z 1907 r. i o tym, jak kiedyś Józef Oppenheim spadał z zawrotną prędkością w Babie Nogi - wielki żleb, spadający z Kamienistej na północ.

opr.s/

źródło: mat. prasowe

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl