Rozmaitości
Czwartek, 16 listopada 2017 01:31

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otworzyło wystawę plenerową „KL Plaszow”

W ceremonii otwarcia udział wzięli: Andrzej Kulig Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Dawid Krupej reprezentujący Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Tadeusz Jakubowicz Przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie.
Wystawa jest prezentowana na terenie poobozowym. Pomiędzy ul. Kamieńskiego i Wielicką, w miejscach ważnych dla historii obozu ustawiono 19 tablic. Przedstawiają m.in. plac apelowy, baraki mieszkalne, miejsca egzekucji, obszar gospodarczy, warsztaty.Wystawa opowiada o KL Plaszow za pomocą archiwalnych zdjęć, fragmentów relacji więźniów i krótkich informacji historycznych. Na niemal wszystkich planszach kolorem sepii z czarno-białego tła wydobyte są postacie ludzi i obiekty, do których odnosi się opis.Wystawa plenerowa jest pierwszym widomym krokiem na drodze do upamiętnienia KL Plaszow. Jej czytelna, wieloletnia obecność w terenie poobozowym ma na celu przekazanie zwiedzającym, że obszar na którym stoją plansze jest miejscem pamięci trudnej, ważnej nie tylko dla krakowian, o którą troska jest naszym wspólnym, obywatelskim obowiązkiem.

Autorami wystawy są: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Kolektyw Kuratorski działający w ramach Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci, utworzonego na Wydziale Polonistyki UJ. Projekt graficzny: Monika Bielak.Wystawa powstała w ramach projektu pt. Opracowania studium dot. opieki nad krakowskimi miejscami pamięci z KL Płaszów jako częścią Trasy Pamięci MHK, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków.

zdj. Katarzyna Bednarczyk, wł. MHK

źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl