Golemo
Rozmaitości
Poniedziałek, 17 listopada 2014 18:20

Można już oglądać wyjątkowy obraz Witkacego

Od piątku w Zakopanem można oglądać wyjątkowy obraz Witkacego „Portret Krystyny i Ludwika Fischerów”. Oficjalna prezentacja dzieła odbyła się w piątek w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego.
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem wzbogaciło swoje zbiory o unikatowy obraz Witkacego „Portret Krystyny i Ludwika Fischerów”.

Został on zakupiony od syna sportretowanego Ludwika Fischera w ramach obchodów 125-lecia Muzeum Tatrzańskiego za kwotę 250 tys. złotych. Ma on być uzupełnieniem posiadanej przez Muzeum kolekcji prac Witkacego.

"Podwójnych portretów pełno-postaciowych artysta namalował niewiele, a do naszych czasów zachowały się jedynie trzy z nich. Obraz przedstawiający dwoje dzieci zakopiańskiego lekarza Ludwika Fischera – Ludwika i Krystynę – na tle pejzażu z elementami architektury to jeden z najatrakcyjniejszych przykładów wykonanych przez Witkacego portretów w typie A. Portrety takie jak ten praktycznie nie pojawiają się na rynku sztuki. Zakup i włączenie dzieła do kolekcji Muzeum Tatrzańskiego, na którą składa się m.in. 85 pasteli i rysunków, a także obfity zasób fotografii Witkacego, jest wyjątkowym wydarzeniem" - wyjaśnia Muzeum Tatrzańskie.

Zakup możliwy był do zrealizowania dzięki dotacji Województwa Małopolskiego.

opr. rkw
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl