Kopalnia
Rozmaitości
Środa, 4 grudnia 2013 01:27

Modlitewniki - wystawa w Białym Dunajcu (zdjęcia)

BIAŁY DUNAJEC. W białodunajeckiej bibliotece otwarta została wystawa „Ocalić od zapomnienia” poświęcona zbiorom starych modlitewników z XIX i początku XX w. Większość modlitewników pochodzi z kolekcji Jarosława Błażusiaka (Jantka Galla) założyciela portalu katolickiego Laudate.pl Dzieło Świętej Królowej Jadwigi.
Można obejrzeć również zbiór należący do Mateusza Cudzicha oraz do wójta Gminy – Andrzeja Jacka Nowaka. Łącznie zgromadzono ponad 300 modlitewników.

Oprócz modlitewników na wystawie znalazły się obrazy z początku XX wieku oraz kapliczka z 1966r. zrobiona przez Bronisława Cudzicha na przyjęcie kopii cudownego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej.

Jarosław Błażusiak wygłosił wykład dotyczący zawartości modlitewników oraz ich ewolucji na przestrzeni ostatnich wieków.

Na wystawie znalazły się unikatowe okazy jak np. modlitewnik żołnierza, którego właściciel brał udział w Bitwie Warszawskiej, ręcznie pisany modlitewnik Zesłańca syberyjskiego oraz wiele innych publikacji. Modlitewniki pana Jarosława zostały już zabrane z Biblioteki, natomiast pozostałe można jeszcze oglądać w Gminnej Bibliotece Publicznej im.Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu do 14 grudnia br.

opr.s/ zdj. GBP w Białym Dunajcu

źródło: organizator

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl