Rozmaitości
Sobota, 2 lipca 2016 15:20

Młodzi górale na planie teledysku promującego ŚDM (zdjęcia)

W Rabie Wyżnej cały dzień ponad 100 osób intensywnie pracowało na planie teledysku z okazji zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.
Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz - skrzypek Zespołu InoRos i Zwyk, który w marcu 2015 utworzył sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich, najpierw jako rozwinięcie Zespołu Góralskiego „Rabiańsko Śleboda”, a później jako osobna jednostka. Wówczas pomysłem było sformowanie grupy dzieci, młodzieży oraz dorosłych, która muzyką góralską miała upiększyć liturgię Pasterki w kościele w Rabie Wyżnej, co zrealizowane zostało z sukcesem.

Z czasem zrodził się Galicja Projekt, nawiązujący nazwą do fundacji, w ramach której funkcjonuje i której pierwotny zamysł realizuje: utworzenie grupy artystycznej, zainspirowanej kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązującej do innych kultur, potrafiącej wyjść poza utarte schematy, motywującej do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji. Ważnym wsparciem dla projektu m.in. od strony formalnej, doradczej oraz zabezpieczenia finansowego jest Łukasz Szklarz - pomysłodawca i kierujący fundacją GALICJA.

Skąd nazwa?

„Galicja”, ponieważ to szeroko pojęty region naszego pochodzenia, kojarzony z różnorodnością narodową i etniczną, gdzie muzyka nie zna granic geograficznych a kultura mimo zawirowań politycznych stale się rozwijała. Galicja to również autonomiczny region w Hiszpanii, charakteryzujący się odrębnym językiem zbliżonym do portugalskiego, ze słynnym miejscem kultu religijnego, Santiago de Compostela.

„Projekt”, ponieważ w zamyśle to otwarta platforma artystyczna, zapraszająca gości z różnych kręgów kulturowych i etnicznych realizująca wspólnie kolejne projekty muzyczne na zasadzie „sky is the limit”. Aranżacje są autorstwa Damiana Pałasza, a trzon projektu stanowią jego uczniowie, którzy pod okiem swego nauczyciela krok po kroku rozwijają umiejętności w grze na skrzypcach i basach góralskich.

Źródło: organizatorzy, zdjęcia Łukasz Sowiński
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl