Golemo
Rozmaitości
Niedziela, 20 lipca 2014 12:56

Mistrzowski koncert organowy

W szczawnickim kościele parafialnym pw. św. Wojciecha na organach zbudowanych w 1895 r. przez organmistrza Tomasza Falla ze Szczyrzyca zagrał Witold Zalewski, I organista Królewskiej Katedry na Wawelu.
W szczawnickim kościele parafialnym pw. św. Wojciecha na organach zbudowanych w 1895 r. przez organmistrza Tomasza Falla ze Szczyrzyca zagrał Witold Zalewski, I organista Królewskiej Katedry na Wawelu.

Koncert odbył się w ramach VII Letniego Festiwalu "Muzyka nad Zdrojami", którego organizatorem jest Fundacja Kulturalny Szlak, a patronat honorowy objęli Andrzej Jeż – Biskup Tarnowski, Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Krzysztof Faber – Starosta Nowotarski i Grzegorz Niezgoda – Burmistrz Szczawnicy.

Na koncert, w którym uczestniczyło liczne grono melomanów, a słowo o muzyce i kompozytorach przedstawiała Katarzyna Wiwer - złożyły się utwory kompozytorów żyjących na przestrzeni wieków od XVII do XX - Jacquesa – Nicolasa Lemmensa, Dietericha Buxtehude, Johanna Sebastiana Bacha, Mieczysława Surzyńskiego, Césara Francka, Mariana Sawy i Theodore Dubois.

Witold Zalewski, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, wyróżniony w 2011 r. przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem "Pro Ecclesia et Pontifice" swoją grą zachwycił słuchaczy koncertu, czego efektem były końcowe owacje na stojąco.

Należy podkreślić, że w programie koncertu znalazły się utwory bardzo znane, jak Toccata i fuga d-moll BWV 565 Jana Sebastiana Bacha, chyba najbardziej znany utwór organowy tego kompozytora żyjącego w latach 1685 – 1750.
Utwór ten Witold Zalewski zagrał wcale nie brawurowo, jak czasami daje się słyszeć wykonawstwo tego utworu, ale spokojnie i w sposób mistrzowsko wyraziście. Każdy dźwięk był słyszalny, nie było ,,nachodzenia’’ dźwięków Toccaty na siebie, co niekiedy zdarza się przy właśnie zbyt brawurowej interpretacji tego utworu.

Niemniej ciekawym, bo rzadko wykonywanym utworem był Fuga-Bolero - Mariana Sawy (1937 – 2005). Utwór, który w części bolera wyraźnie nawiązywał do Bolera Joseph’a-Maurica Ravela (ur. w 1875 r. w Ciboure, zm. w 1937 r. w Paryżu).

W ten sposób słuchacze sobotniego szczawnickiego koncertu mogli się przekonać, że tak znana linia melodyczna bolera może być wykonany także na organach.

Koncert był majstersztykiem wykonawstwa organowego i bardzo dobrym doborem repertuarowym na letni wieczór koncertowy w ramach przedostatniego koncertu w ramach VII Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami.

Oczywiście organizatorzy zapraszają kochających muzykę na ostatni festiwalowy koncert, który odbędzie się 26 lipca br., także w kościele pw. św. Wojciecha w Szczawnicy.

Koncert zatytułowany będzie Górecki in Memoriam Pieśni kościelne Góreckiego, w wykonaniu chóru Górecki Chamber Choir.

Tekst i fot. Henryk Janusz Olkiewicz
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl